Новини

Чи можуть благодійні фонди здійснювати підприємницьку діяльності і бути неприбутковими

03.11.2017 / 09:00
Чи можуть благодійні фонди здійснювати підприємницьку діяльності і бути неприбутковими

Загальні засади благодійної діяльності в Україні визначаються Законом України від 05.07.2012 р. № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі — Закон № 5073).

Пунктом 4 ст. 13 розділу III Закону № 5073 передбачено, що благодійні організації мають право здійснювати господарську діяльність без мети одержання прибутку, що сприяє досягненню їх статутних цілей.

У разі якщо благодійний фонд здійснює діяльність, результатом якої є отримання прибутку, тобто здійснює діяльність на комерційній основі, то вказана діяльність класифікується як підприємництво (ст. 42 Господарського кодексу) і не відповідає сутності поняття некомерційної діяльності неприбуткових установ.

Отже, у разі якщо господарська діяльність юридичної особи, зареєстрованої як суб’єкт некомерційного господарювання, набуває характеру підприємницької діяльності, до неї застосовуються положення Господарського кодексу України та інших законів, якими регулюється підприємництво.

Таким чином, у разі якщо благодійний фонд здійснює комерційну діяльність, то така благодійна організація повинна здійснити перереєстрацію в Єдиному державному реєстрі з подальшим її виключенням з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

При цьому неприбуткова організація, яка здійснює господарську діяльність на комерційній основі, набуває характеру підприємницької діяльності, і до неї застосовуються положення Господарського кодексу та інших законів, якими регулюється підприємництво. Така організація не підпадає під визначення неприбуткової організації і підлягає виключенню з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

(Лист ДФС України від 30.10.2017 р. № 2430/6/99-99-15-02-02-15/ІПК)