Новини

Мін’юст унеможливив реєстрацію подвійних договорів оренди землі

08.11.2017 / 11:20

Міністерство юстиції запровадило механізм автоматичного обміну даними між реєстром майнових прав і Держгеокадастром, це унеможливить реєстрацію подвійних договорів оренди землі, оскільки реєстратор просто фізично не зможе цього зробити. Про це повідомила заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова.

Відомо, що однією з головних причин виникнення конфліктів в аграрному секторі є існування подвійних договорів оренди землі, коли двоє орендарів заявляють про свої права на одну й ту саму ділянку.

Як пояснила заступник міністра, перед тим як оформити будь-який договір оренди землі, реєстратор повинен надіслати запит у Держгеокадастр і отримати відповідь, що право оренди землі не було зареєстровано у відділі земельних ресурсів, де до 2013 р. реєстрували відповідні договори. Але на практиці реєстратори або не направляють запит, або не дочікуються відповіді. Як наслідок —  в одного і того самого паю з’являються два орендарі, які часто силовими методами починають вирішувати, хто має право обробляти цю землю та збирати з неї врожай.

Запроваджений на технічному рівні автоматичний обмін даними між реєстром майнових прав і Держгеокадастром, не дозволить реєстратору завершити процедуру внесення даних і закрити розділ у реєстрі, поки автоматично не «підтягнуться» дані від Держгеокадастру про наявність чи відсутність реєстрації земельної ділянки.

На переконання Олени Сукманової, автоматичний обмін даними між реєстрами звузить можливість для рейдерських захоплень, адже саме подвійні договори оренди часто використовуються рейдерами як інструмент старту атаки на фермерські господарства.