Новини

Як «незалежнику» знятися з обліку, якщо місцем його проживання залишилася територія проведення АТО

15.11.2017 / 10:30

Нормами пп. 67.1.2 п. 67.1 ст. 67 Податкового кодексу встановлено, що підставою для зняття з обліку в контролюючих органах фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, є документально підтверджена інформація відповідного державного органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо) про реєстрацію припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи у відповідному уповноваженому органі.

Процедури зняття з обліку платників податків у контролюючих органах регламентуються розділом ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588).

Відповідно до п. 11.22 розділу ХІ Порядку № 1588 фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, знімаються з обліку після припинення такої незалежної діяльності за наявності документально підтвердженої інформації відповідного державного органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо), та/або поданої до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви за формою № 8-ОПП.

Процедура зняття з обліку осіб, які здійснювали незалежну професійну діяльність, місцем проживання яких залишилася територія проведення АТО (Луганськ, Донецьк тощо), проводиться контролюючим органом за основним місцем обліку платника.

Дані про взяття на облік платників податків із зазначенням найменування та коду ДПІ за основним місцем обліку оприлюднюються на офіційному веб-сайті ДФС в електронному сервісі «Електронний кабінет платника».

Після державної реєстрації припинення незалежної професійної діяльності фізичних осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія або територія проведення АТО, процедури та дії щодо зняття з обліку самозайнятих осіб можуть проводитися за місцем перебування таких осіб у разі їх звернення до відповідних контролюючих органів з документальним підтвердженням особи та місця перебування (пп. 6 п. 11.22 розділу ХІ Порядку № 1588).

Державна реєстрація припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування санкцій за їх невиконання (пп. 65.10.8 п. 65.10 ст. 65 Податкового кодексу та пп. 4 п. 11.22 розділу ХІ Порядку № 1588).

Громадяни України, які переселилися з тимчасово окупованої території та які отримали в органах Державної міграційної служби довідку, що підтверджує місце їх перебування, а також внутрішньо переміщені особи, які отримали в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, зобов’язані визначити свою податкову адресу та подати відповідному контролюючому органу відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (заяву за формою № 5ДР або за формою № 5ДРП), надаючи при цьому документ, що посвідчує особу, та зазначені довідки.

При наданні довідок до заяв за формою № 5ДР або за формою № 5ДРП вноситься інформація щодо адреси реєстрації місця проживання відповідно паспортного документа особи та повна поштова адреса громадянина, за якою йому може бути вручена офіційна кореспонденція, або адреса фактичного місця проживання/перебування відповідно інформації, зазначеної в довідках.

Таким чином, зняття з обліку фізичної особи, яка здійснювала незалежну професійну діяльність, місцем проживання якої залишилася територія проведення АТО (Луганськ, Донецьк тощо), здійснюється контролюючим органом за основним місцем обліку платника.

Зняття з обліку фізичної особи, яка здійснювала незалежну професійну діяльність і переселилася з території проведення АТО (Луганськ, Донецьк тощо), здійснюється контролюючим органом за адресою фактичного місця проживання/перебування особи у разі їх звернення до відповідних контролюючих органів з документальним підтвердженням особи та місця перебування.

(За матеріалами  ГУ ДФС в Івано-Франківській області)