Новини

Що хочуть змінити в обігу дрібних монет

16.11.2017 / 11:50

Нацбанк України розглядає можливість оптимізації обігу монет дрібних номіналів та пропонує запровадити в Україні механізм заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків за товари (роботи, послуги).

Оскільки це рішення є важливим для суспільства, Нацбанк України запрошує громадськість до його обговорення.

Монети дрібних номіналів (1 – 5 коп.) не повною мірою забезпечують функцію обігу, відтак вони фактично втратили істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги. Водночас вартість виготовлення таких монет перевищує їх номінальну вартість.

Інші учасники готівкового обігу щороку несуть витрати на оброблення, транспортування, зберігання цих монет, але такі монети майже не повертаються з обігу до банківської системи.

На сьогодні в обігу перебуває 12, 9 млрд шт. монет, у тому числі номіналами 1 коп. – 2, 4 млрд шт., 2 коп. – 1,4, 5 коп. – 1,9, 10 коп. – 3,8 , 25 коп. – 1,7, 50 коп. – 1,2 та 1 грн – 0,5 млрд шт.

Основні споживачі монет − торговельна мережа, заклади громадського харчування, громадський транспорт, аптеки, відділення Укрпошти, організовані та неорганізовані ринки.

Міжнародний досвід (Австралія, Данія, Ізраїль, Канада, Нідерланди, Норвегія, Сінгапур, Угорщина, Чехія, Швейцарія, Швеція та ін.) свідчить, що проблеми в обігу дрібних номіналів зазвичай вирішуються двома шляхами:

одномоментне вилучення з обігу монет дрібних номіналів (монети припиняють бути засобом платежу, можливий великий резонанс від заходу, значна кількість монет надходить до центрального банку щоденно, постає проблема їх знищення);

припинення карбування монет із поступовим виведенням їх з обігу (легкість у запровадженні, добровільна основа, процес вилучення довший, монети перебувають в обігу як засіб платежу, немає проблеми знищення).