Новини

Як захиститися під час досудового розслідування

20.11.2017 / 12:00

Верховна Рада 15.11.2017 р. прийняла законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» № 7275 від 10.11.2017 р.

Документом надається право заявнику отримувати витяг з ЄРДР щодо його заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а також встановлює обов’язок слідчого, прокурора надати такий витяг через 24 години з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення. Це дасть можливість заявникам оперативно отримувати підтвердження факту початку досудового розслідування за їх заявами чи повідомленнями про кримінальні правопорушення, або ж оскаржувати бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР у встановленому законом порядку.

Разом з тим особи, яким тривалий час не вручено повідомлення про підозру, однак стосовно яких фактично здійснюються процесуальні дії, зможуть захищати свої права та законні інтереси.

З метою забезпечення додаткових гарантій законності при проведенні обшуку передбачатиметься обов’язкова відеофіксація проведення такої слідчої дії як обшук,  а також під час розгляду клопотань слідчим суддею за винятком вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій. При цьому відеозапис, забезпечений слідчим, прокурором є невід’ємним додатком до протоколу обшуку.

Для захисту учасників кримінального провадження передбачено обов’язок сторони обвинувачення обґрунтовувати необхідність вилучення оригіналів документів або їхніх копій, водночас заборонятиметься вилучати електронні інформаційні системи. Натомість планується робити копії необхідної інформації без вилучення техніки, на якій вона зберігається, із залученням спеціаліста. Це дасть змогу значній мірі захистити інтереси суб’єктів господарювання, які потерпають від фактичного блокування своєї діяльності.

Водночас передбачається встановлення додаткових гарантій захисту особи, у житлі чи іншому володінні якої здійснено обшук із застосуванням відеофіксації, від розголошення відомостей про особисте та сімейне життя чи обставин, які принижують гідність особи.