Новини

Депозитарні послуги: як зміняться тарифи

20.11.2017 / 17:30

Відповідно до змін, затверджених постановою Правління НБУ № 108 від 09.11.2017 р. «Про внесення змін до Тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком України», Нацбанк з 22.12.2017 р. запроваджує нову гнучку систему тарифікації депозитарних послуг та послуг щодо обліку і обігу депозитних сертифікатів НБУ з урахуванням ринкових реалій. Згідно з  новою моделлю тарифи встановлюватимуться залежно від собівартості для різних продуктів і типів послуг, що до них входять.

За моделі, що працювала досі, тариф на зберігання забезпечував 99.8 % всіх доходів депозитарію НБУ. При цьому тарифи на інші депозитарні послуги та послуги щодо депозитних сертифікатів значно нижчі собівартості або відсутні. Таким чином, клієнти, що активно здійснюють операції з цінними паперами, та клієнти, що лише зберігають їх і не проводять операції з ними, сплачують однакову вартість обслуговування. Крім того, чинні тарифи складні для розрахунку і незрозумілі.

Модель тарифікації зміниться таким чином:

плата за зберігання цінних паперів розраховуватиметься залежно від середньої номінально-амортизаційної вартості. Досі вона розраховувалась залежно від кількості цінних паперів і без урахування їх вартості. Використання такої нерелевантної бази для розрахунку основного тарифу створювало різні умови для клієнтів з однаковими розмірами інвестицій в різні типи ОВДП;

суттєво знизиться ставка основного тарифу. Замість поточної ставки в середньому 0.005 % середньої номінально-амортизаційної вартості цінних паперів за розрахунковий період, новий тариф становитиме 0.00034 %;

перелік операцій, які може виконувати депозитарій Нацбанку, розширюватиметься, а також запроваджуватиметься тарифікація груп операцій. Наприклад, з’явиться тариф на обслуговування депозитарієм Нацбанку операцій, що виконуються за принципом «поставка цінних паперів без оплати» чи «оплата проти поставки цінних паперів»;

відповідно до світової практики запроваджуватиметься тарифікація обслуговування обліку та обігу депозитних сертифікатів. Тариф покриватиме вартість обслуговування інфраструктури для цього інструменту. Наприклад, вартість обліку становитиме 0.00057 % середньої номінальної вартості депозитних сертифікатів за розрахунковий період.

з’являться тарифи за новими продуктами, які готуються до запуску найближчим часом.

Нові тарифи цілком корелюють з ринковими цінами в Україні та тарифами провідних депозитаріїв європейських країн, а також є одним з кроків до майбутньої передачі функцій депозитарію НБУ до Національного депозитарію України.

Водночас Нацбанк планує переглядати тарифи за оновленою моделлю щороку виходячи з актуальної собівартості та поточного стану фондового ринку.