Новини

Нові перепони для фіктивного податкового кредиту

24.11.2017 / 15:30

Мінфін разом з ДФС постійно працюють над удосконаленням системи моніторингу ризиків з ПДВ. 17.11.2017 р. набув чинності наказ Мінфіну № 926 щодо змін до критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Чому це важливо?

Система моніторингу ризиків з ПДВ запроваджена для ліквідації можливостей для недобросовісних платників податку на додану вартість (ПДВ) використовувати схеми для ухилення від оподаткування. Система є невід’ємною частиною процесу автоматичного відшкодування ПДВ, завдяки якому з квітня платникам уже було відшкодовано 81,4 млрд грн.

Нові критерії передбачають:

  • автоматичне прийняття таблиці платника, у якого податкове навантаження більше 2 % та обсяг постачання товарів чи послуг, складених з 01.01.2017 р. в Реєстрі, становить більше 25 % від загального обсягу постачання за відповідний період;
  • ДФС автоматично обраховуватиме дані показників кожного 10 числа та платник зможе дізнатися про результати у своєму Електронному кабінеті;
  • внесено зміни до критеріїв, що унеможливлюють маніпуляції з «ризиковим складом» (залежність допустимого відсотку ризикових товарів в залишку від податкового навантаження).

Градація рівня ризикового товару залежно від податкового навантаження така:

податкове навантаження більше 3 % — допустиме переважання ризикового товару чи послуги до 75 %

від 2 — 3 % — 60 % ризикового товару/послуги;

від 1,5 — 2 %  50 % ризикового товару/послуги;

від 1 — 1,5 % — 40 % ризикового товару/послуги;

від 0,5 — 1 % — 30% ризикового товару/послуги;

Що це дає?

Такі зміни покликані усунути маніпуляції викривлення показників первинних документів для уникнення алгоритму моніторингу та участі у схемах формування та використання фіктивного кредиту.

За рахунок автоматичної реєстрації технологічних карт значно зменшиться кількість платників реального сектору, що підпадають під моніторинг.

Для інформації:

1. Відсоток зупинених накладних значно знизився — з 1.3 % відразу після запуску системи до лише 0,3 % в останні місяці.

2. За період роботи системи моніторингу ризиків та блокування накладних зупинена реєстрація 515,5 тис. податкових накладних/розрахунків коригування на суму 11,2 млрд грн. Це становить 0,54 % до загальної кількості податкових накладних, що реєструвалися. (Майже 97 млн податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ понад 566 млрд грн станом на 22 листопада).

3. На сьогодні відсутні факти порушення термінів при прийнятті рішень Комісією ДФС.

4. У листопаді кількість технологічних карт, які знаходяться на розгляді в комісії ДФС, зменшилася більш ніж у 4 рази та становить — 2 % від поданих платниками податків. ДФС вже прийняло більше 15,000 технологічних карток від платників податків реального сектору.