Робоча група при Мінфіні України напрацювала зміни до системи ризиків з ПДВ, спрямовані на підвищення якості та ефективності її роботи та вирішення викликів, що постали перед бізнесом через прогалини в імплементації.
Мінфін України відкрито працює з представниками бізнес-спільноти та експертами, аби вирішити проблеми чесних підприємців та водночас не допустити розкрадання бюджету через податкові махінації. Систему моніторингу ризиків з ПДВ було запроваджено для ліквідації можливостей для нечесних платників ПДВ використовувати схеми для ухилення від оподаткування. Система також працює як невід’ємна частина процесу автоматичного відшкодування ПДВ. Відомство вважає недоцільним скасування системи, адже це зумовить повернення відповідальності третьої особи, поновлення перевірок та відповідно зняття податкового кредиту за ланцюжком.
Експертна група при Мінфіні, до якої залучено представників бізнес-асоціацій, провела ретельний аналіз наявних випадків зупинення реєстрації та виявила шість основних проблем, з якими стикається бізнес через прогалини в імплементації. Наразі напрацьовано законопроект і проект наказу Мінфіну, спрямовані на вирішення цих проблем, зокрема:
Мінфін спільно з ДФС постійно моніторять роботу системи ризиків та вносять необхідні зміни для вирішення можливих недоліків у її роботі.
Нагадаємо, раніше Мінфіном спільно з ДФС уже запроваджено такі кроки:
1) затверджено зміни до наказів, що дало можливість усунути проблеми аграрного сектору шляхом автоматичної реєстрації технологічних карт підприємств; усунути можливі проблеми сумлінних платників, чиє податкове навантаження перевищує 2 %, шляхом автоматичної реєстрації технологічних карт підприємств; реалізувати можливість подання технологічних карт платниками до зупинення реєстрації накладних для попередження зупинок у майбутньому; внести зміни до критеріїв, що унеможливлюють схеми з викривленням показників ризикового складу та схеми з використанням розрахунків коригувань і пільгових операцій і попереджують формування фіктивного ПДВ;
2) подано законопроект № 7240, що передбачає запровадження принципу «мовчазної згоди» — податкова накладна автоматично реєструється у разі порушення п’ятиденного терміну розгляду заяв платників;
3) збільшено чисельність Центрального апарату ДФС на 150 осіб для оперативної обробки запитів та розгляду скарг щодо зупинення накладних;
4) ініційовано перевірки щодо можливих зловживань, скоєних посадовими особами ДФС, що призвели до формування фіктивного ПДВ.
Мінфін також наголошує, що для ефективнішої протидії економічним злочинам, у тому числі махінаціям з ПДВ, вкрай необхідно створити аналітичну Службу фінансових розслідувань. Створення Служби – це стратегічне рішення для країни, яке покращить бізнес-клімат і стане одним з найважливіших кроків для економічного розвитку.