Новини

Валютні операції: що нового

28.12.2017 / 17:00

Нацбанком  відповідно до Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 р. та з урахуванням численних пропозицій, що надійшли від учасників ринку, спрощено умови торгівлі іноземною валютою, у тому числі для проведення арбітражних операцій на умовах маржинальної торгівлі, які передбачають купівлю/продаж іноземної валюти за іноземну валюту, тобто без використання гривні.

Таким чином, відповідно до постанови Нацбанку № 143 від 26.12.2017 р. щодо внесення змін до деяких нормативно-правових актів Нацбанку України розширено можливості з проведення арбітражних операцій, завдяки яким банки:

отримають можливість проводити арбітражні операції не тільки з іноземними банками, як раніше, а й з іноземними небанківськими фінансовими установами, які мають право здійснювати торгівлю іноземною валютою та підзвітні відповідним наглядовим органам;

зможуть здійснювати такі операції за дорученням юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, тоді як раніше їх можна було  здійснювати лише за дорученням клієнтів-фізосіб;

зможуть укладати договори для проведення арбітражних операцій з іншими уповноваженими банками, які вже встановили відносини з іноземними контрагентами;

зможуть проводити арбітражні операції з новим інструментом — банківськими металами.

Також буде скасовано вимогу щодо реєстрації банками в Нацбанку правил проведення арбітражних операцій та відповідний порядок, згідно з яким здійснювалася така реєстрація.

Щодо заходів, спрямованих на спрощення умов торгівлі іноземною валютою, то, серед іншого, вони дадуть змогу міжнародним фінансовим організаціям (МФО) купувати чи продавати валюту в будь-якому українському банку за вибором, а не лише у тій установі, де відкрито рахунок відповідної організації.

Водночас скасовується норма, згідно з якою купівля іноземної валюти 1 групи Класифікатора для виконання боргових зобов’язань позичальника за кредитом дозволяється лише за умови, що в рахунок кредиту кредитор фактично також переказав іноземну валюту 1 групи Класифікатора.

Скасовано вимогу реєстрації банками клієнтськихоперацій з купівлі-продажу іноземних валют на умовах «форвард» у Системі підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку.

Постанова набирає чинності 02.01.2018 р.