Новини

Що потрібно знати про зміни в оподаткуванні-2018

17.01.2018 / 08:40
Що потрібно знати про зміни в оподаткуванні-2018

Вже традиційно кожного року до Податкового кодексу вносяться зміни під грифом «податкової реформи». Не став винятком і цей рік. І хоча ще восени податкову реформу-2018 у Мінфіні України категорично заперечували, зробивши акцент лише на перегляді ставок акцизного податку і рентної плати, у Законі України від 07.12.2017 р. №2245 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» вмістилося чимало різних нововведень.

Перше і головне, на що чекали платники податків, — вирішення проблеми, з якою стикнулися представники реального сектору економіки з 01.07.2017 р., після набрання чинності нормою Податкового кодексу щодо зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН. Дію СМКОР призупинено до 1 березня 2018 р., а також передбачено, що податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у ЄРПН зупинено, реєструються 02.01.2018 р., крім тих: за якими станом на 01.12.2017 р. не подані пояснення і документи; за якими прийнято рішення про відмову в реєстрації і станом на 01.12.2017 р. не розпочато процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку. Зміни щодо розблокування торкнулися невеликої кількості податкових накладних, та й зареєструвати накладні, складені з 1 по 15 грудня 2017 р., в останній день року платники не змогли через регламентні роботи на сайті ДФС, але принаймні зараз, до розробки Кабінетом Міністрів України нових нормативно-правових актів у цій площині, підприємці можуть перевести подих.

По акцизному податку щороку стає очевидним: пити й курити варто менше. Ставки акцизного податку на тютюнові вироби збільшено на 29,6 %, а також прийнято норму, згідно з якою до 2025 р. специфічні ставки акцизного податку на тютюнові вироби  і мінімальне акцизне податкове зобов’язання мають щороку підвищуватися на 20 % до досягнення мінімального стандарту ЄС (90 євро за 1000 штук).

Щодо алкогольних виробів, то збільшено тільки ставку акцизного податку на коньяк на індекс споживчих цін (11,2 %), тоді як по іншому міцному алкоголю та пиву ситуація залишилася без змін.

Надано зелене світло електрокарам в Україні: звільнено від оподаткування акцизним податком і ПДВ операції з ввезення на митну територію України та реалізації на митній території України електромобілів, але ця норма має обмеження в часі — до 31.12.2018 р.

На 11,2 % збільшено ставку екологічного податку, на 16,8 % — рентну плату за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, рентну плату за спеціальне використання води, рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів.

Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України залишилася без змін. А от по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин, навпаки, запроваджено стимулюючі ставки рентної плати на видобуток природного газу в розмірі 12 % та 6 % залежно від глибини залягання для  нових свердловин.

Крім унормування ситуації з блокуванням податкових накладних, серед інших ключових змін з ПДВ — поширення ставки податку 7 % на всі медичні вироби, а не тільки визначені переліком, який затверджується Кабінетом Міністрів України; надання права на розстрочення на 24 місяці сплати ПДВ при ввезенні на митну територію України промислового обладнання для виробничих потреб; встановлення часових обмежень при оподаткуванні ввезення товарів на митну територію фізичними особами у супроводжувальному багажу.

В частині податку на прибуток підприємств:

- уточнено норми щодо ТЦ;

- передбачено можливість не оподатковувати кошти, направлені на допомогу спортивним неприбутковим організаціям у розмірі до 8 % оподатковуваного прибутку попереднього року; 

- до 01.01.2020 р. звільнено від оподаткування діяльність щодо використання газу метану вугільних родовищ;

- передбачено збільшення фінансового результату на суму повної або часткової компенсації один раз на календарний рік вартості путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування на території України, якщо вони не оподатковуються ПДФО тощо.

Аналогічно вищезгаданій нормі звільняється від оподаткування ПДФО вартість путівок, що не перевищує п’яти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, які надаються роботодавцем – платником податку на прибуток  один раз на календарний рік працівникам та/або членам їх сімей першого ступеня споріднення.

Багато змін зазнало й адміністрування податків. Так, великими платниками податків тепер вважатимуться суб’єкти господарювання, якими сплачено до бюджету платежів, що контролюються ДФС, в еквіваленті 1 млн євро (раніше — 20 млн грн). При цьому обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири квартали має становити для таких платників в еквіваленті 50 млн євро (раніше — 1 млрд грн).

Вперше передбачено встановлення відповідальності посадової або службової особи контролюючого органу перед державою в порядку регресу в розмірі виплаченого з бюджету відшкодування через незаконні рішення, дії чи бездіяльність цієї посадової (службової) особи.

Крім того, платники місцевих податків не будуть притягуватися до відповідальності у разі неотримання ними повідомлення-рішення (наприклад, щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).

Це лише частина змін, з якими або за якими платникам податків і контролюючим органам жити в новому 2018 році. Детальніше про них, а також про особливості нового закону про бухоблік ви зможете дізнатися, завітавши на семінар-практикум від «Вісника», який відбудеться 26.01.2018 р. у конгрес-холі ДФС.