Новини

Зарахування авансу за одним договором в рахунок оплати товарів за іншим договором: коли складається ПН

30.01.2018 / 12:20

Якщо постачальником — платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за договором № 1 було визначено податкові зобов’язання з ПДВ і надалі за домовленістю сторін попередня (авансова) оплата за цим договором зараховується в рахунок оплати товарів/послуг за договором № 2, то постачальник — платник ПДВ має право скласти РК до ПН, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого РК здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за договором № 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2. У графі 2 такого РК зазначається відповідна причина коригування.

Такий РК до ПН згідно з п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем.

Зареєстрований в ЄРПН РК є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань, а для покупця — підставою для зменшення податкового кредиту.

При цьому якщо за договором № 2 товари/послуги вже було поставлено і на дату такої поставки («першої події») постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну ПН, то за фактом зарахування попередньої оплати за договором № 1 у рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2 ПН постачальником не складається.

Якщо на дату підписання документа про зарахування попередньої оплати за договором № 1 у рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2 такі товари/послуги за договором № 2 не були поставлені, то на дату підписання такого документа постачальник — платник ПДВ повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти ПН на суму попередньої оплати за договором № 2 («перша подія») і зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Податковим кодексом термін. Така ПН є для покупця підставою для віднесення суми податку, зазначеної у ній, до податкового кредиту.

(Лист ДФС України від 17.01.2018 р. № 196/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)