Новини

Нові правила торгівлі держоблігаціями

20.02.2018 / 18:30

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на засіданні, яке відбулось 16.02.2018 р., затверджено зміни до Положення про функціонування фондових бірж.

Змінено підхід до розрахунку поточної ціни державних облігацій на фондовій біржі на більш розповсюджений на ринках капіталу. Поточна ціна розраховуватиметься за «чистою» ціною облігації, за якою було укладено біржові контракти. При цьому «чиста» ціна облігації не включатиме накопиченого купонного доходу і буде виражена у відсотках від її номінальної вартості.

У документ включені вимоги до маркет-мейкера державних облігацій. Зокрема, він повинен виконувати зобов’язання щодо підтримки ліквідності державних облігацій України, серед яких:

  • підтримання двосторонніх котирувань не менше 75 % часу з 11 год до 15 год торговельного дня;
  • різниця між «чистою» ціною облігації на купівлю та «чистою» ціною облігації на продаж має становити не більше п’яти процентних пунктів;
  • підтримання односторонніх котирувань протягом торговельного дня лише після укладання біржових контрактів (договорів) на підставі двосторонніх котирувань протягом цього дня на загальну суму не менше 10 млн грн (за кожним випуском).

Запровадження дієвого інституту маркет-мейкерів Облігацій внутрішніх державних позик ( далі — ОВДП) і зміна підходу до розрахунку ціни додадуть ОВДП ліквідності, дозволять отримувати більш стабільний і прогнозований дохід і, що найголовніше, — дадуть змогу зробити цей фінансовий інструмент більш зрозумілим і більш прозорим для інституційних інвесторів і фізичних осіб, які все активніше інвестують у нього свої кошти. У свою чергу, Нацбанк України і Мінфін України завдяки цим змінам зможуть отримувати більш якісну інформацію щодо ринкових котувань і вартості грошей на ринку.

Крім того, змінені деякі вимоги включення цінних паперів до другого рівня лістингу (біржового реєстру), щоб створити додаткові можливості для акціонерних товариств у разі їх зацікавленості в біржовій торгівлі їх цінними паперами. Зокрема:

  • запропоновано нові вимоги до концентрації free float (частка акцій у вільному обігу) — мінімальний free float емітента повинен становити не менше 10 % або у грошовому еквіваленті його вартість повинна складати не менше 75 млн грн. Причому у двох інвесторів сукупно може бути не більше 50 %;
  • зменшена вимога до власного капіталу емітента акцій та до річного чистого доходу емітента акцій за останній рік (крім банків) з 400 до 300 млн грн;
  • зменшена вимога до кількісного складу акціонерів емітента з 200 до 150 акціонерів;
  • додаткові вимоги до корпоративного управління емітентів відтепер зможе встановлювати фондова біржа у своїх правилах.

Нагадуємо, що на сайті Комісії оприлюднена для надання коментарів та зауважень оновлена редакція Положення про функціонування фондових бірж, якою пропонується запровадити лише один рівень лістингу, причому вимоги щодо внесення та перебування цінних паперів у лістингу будуть відповідати вимогам, які раніше застосовувались до другого рівня.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку