Новини

Хто контролюватиме операції з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням

23.02.2018 / 17:00

Мінфін України презентує для публічного обговорення законопроект «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними».

У чому суть?

У рамках проведення реформи державних контролюючих органів та дерегуляції господарської діяльності згідно з постановою Кабінету Міністрів України щодо оптимізації системи центральних органів виконавчої влади було ліквідовано Державну пробірну службу України, яка виконувала функції з реалізації державної політики у сфері пробірного контролю та здійснювала контроль за додержанням вимог законодавства при здійсненні операцій з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням. Згідно з постановою функції з реалізації державної політики у сфері державного пробірного контролю покладені на Мінфін, але без здійснення контрольно-наглядових функцій. Функції захисту прав споживачів виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння покладені на Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, яка є контрольно-наглядовим органом.

Окрім того, повноваження органів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства при здійсненні операцій на ринку дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння мають органи доходів і зборів та підрозділи Національної поліції.

Головна мета напрацьованого законопроекту — законодавчо забезпечити дерегуляцію господарської діяльності у сфері пробірного контролю та усунути надлишкові та дублюючі функції контролюючих органів у цій сфері.

Зокрема, законопроект:

  • врегульовує повноваження органів контролю за операціями з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням;
  • посилює відповідальність суб’єктів господарювання за порушення вимог законодавства у сфері обігу дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння;
  • уточнює функції Мінфіну як органу, на який покладено реалізацію державної політики у сфері державного пробірного контролю, із виключенням повноважень щодо здійснення ним контрольно-наглядових функцій.

Що це дає?

Законодавчо врегульовує повноваження Мінфіну у зв’язку із ліквідацією Державної пробірної служби.

Створює умови для лібералізації операцій з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням шляхом відміни адміністративної відповідальності за порушення норм використання, втрат дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, норм повернення брухту і відходів, неналежне ведення спеціального обліку, зберігання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, оскільки це є відповідальністю самих власників майна чи органів управління суб’єктів державної власності.

Сприяє посиленню захисту прав громадян як споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння — торгівля виробами, які не мають відбитка державного пробірного клейма або мають відбиток підробленого державного пробірного клейма, тягне за собою штраф з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Що далі?

Після погодження із заінтересованими державними органами та публічного обговорення Мінфін направить законопроект на розгляд Кабінету Міністрів України і потім відповідно до Верховної Ради.