Новини

Дохід у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування): чи подавати декларацію про майновий стан

27.02.2018 / 12:00

Відповідно до ст. 744 Цивільного кодексу встановлено, що за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно. Обсяги обов’язків набувача встановлюються за згодою сторін у договорі.

У договорі довічного утримання (догляду) можуть бути визначені всі види матеріального забезпечення, а також усі види догляду (опікування), якими набувач має забезпечувати відчужувача (п. 749.1 ст. 749 Цивільного кодексу).

З наведених законодавчих норм випливає, що при укладанні договору довічного утримання (догляду) відчужувач одержує дохід у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування), визначених у договорі.

Фізична особа, як резидент так і нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження з України є платником ПДФО (пп. 164.1.1 та пп. 164.1.2 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу).

Платник ПДФО, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу).

Отже, при отриманні від фізичної особи доходу у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування), визначених у договорі довічного утримання, відчужувач зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 02.10.2015 р. № 859 зі змінами, а також сплатити ПДФО з таких доходів.

Аналогічне роз’яснення викладено у повідомленні ГУ ДФС у Дніпропетровській області.