Новини

Актуальні проблеми ТЦУ, ПДВ і податку на прибуток обговорили на Національному податковому форумі у Львові

02.04.2018 / 13:00
Актуальні проблеми ТЦУ, ПДВ і податку на прибуток обговорили на Національному податковому форумі у Львові

23 березня у Львові відбувся Національний податковий форум «Трансфертне ціноутворення. Прибуток. ПДВ». Організатором заходу стало офіційне видання Державної фіскальної служби України — «Вісник. Офіційно про податки». Офіційний партнер Форуму — Thomson Reuters, стратегічний партнер — KPMG в Україні, консалтинговий партнер — PwC Ukraine.

Національний податковий форум «Трансфертне ціноутворення. Прибуток. ПДВ» став масштабним професійним майданчиком для обговорення нововведень та практики в трансфертному ціноутворенні, ПДВ та податку на прибуток підприємств. Його учасниками стали провідні компанії Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Тернопільської, Волинської та Рівненської областей. Доповідачами заходу виступили провідні фахівці Державної фіскальної служби України, а також представники авторитетних консалтингових, юридичних та аудиторських компаній.

«Незважаючи на те що трансфертне ціноутворення вже працює в Україні майже 5 років, перші результати і практика тільки починають з’являтися: завершуються перші перевірки, виникають судові спори тощо, — констатував один зі спікерів Форуму, Володимир Чижиков, старший менеджер групи трансфертного ціноутворення, KPMG в Україні. — Ми вже зараз бачимо, що компетенція податкових органів дуже висока, а підходи — високопрофесійні. В такій ситуації головна помилка бізнесу — недооцінка контролюючих органів та недостатня увага деталям при підготовці звітності, складанні документації та формуванні процесів ціноутворення. Трансфертне ціноутворення — податкова дисципліна номер один в Європі та світі. Тому наша порада всім платникам: бути захищеним — означає підготуватися заздалегідь».

Про важливість уваги до підготовки звітності свідчить статистика. Близько 60 перевірок з контрольованих операцій було започатковано ДФС України в 2015 — 2018 роках, 34 з них вже звершено, — повідомив начальник відділу перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту аудиту Державної фіскальної служби України Микола Мішин. З його слів, якщо в 2016 р. за результатами перевірок було донараховано 76,5 млн грн податків та зменшено збитків на 205,2 млн грн, то за 2017 р. донарахування податків становили 298,6 млн грн, а сума зменшених збитків сягла 3 млрд 516 млн грн.

Проте зі слів Дмитра Донця, партнера АО PwC Legal, керівника практики вирішення податкових спорів, результати перевірок з ТЦУ активно оскаржуються в судах. Предметом оскарження є як процедурні питання, так і питання по суті. Наприклад, за даними експерта можуть оскаржуватися накази про проведення перевірок. Однак як зазначив Донець, таке оскарження матиме перспективу, якщо компанія не допустила проведення такої перевірки. Щодо спорів по суті, то експерт навів детальні приклади з судової практики за спорами між податківцями та бізнесом з питань вибору методу ТЦУ та щодо вибору досліджуваної сторони в контрольованих операціях. В обох випадках суд першої інстанції прийняв рішення на користь платника податків. І все ж представник PwC Ukraine закликав бізнес до партнерських та робочих взаємовідносин з фіскальною службою.

А для того щоб уникнути претензій податкових органів, необхідно якісно готувати документацію з ТЦУ, — вважає Ольга Трифонова, директор, керівник групи з трансфертного ціноутворення, PwC Ukraine, темою доповіді якої як раз і були типові помилки при складанні такої документації та можливі рішення. Зі слів Трифонової, до таких належать: поверхневий економічний та функціональний аналіз (зокрема ігнорування інформації про ціни з загальнодоступних джерел), некоректний або недостатньо обґрунтований вибір методу ТЦУ, невідображення інформації про структуру групи компаній та пов’язаних осіб. Щоб запобігти таких помилок, експерт PwC Ukraine порекомендувала робити детальний аналіз всіх контрольованих операцій, в тому числі аналіз функцій, ризиків та активів, досліджувати чинники, що впливають на ціноутворення, а також відкриті джерела інформації про ціни, використовувати внутрішні співставні операції.

А задля якісного аналізу та досліджень особливу актуальність набуває використання інформаційних систем. На новій професії в податковій сфері акцентував увагу Іван Колпашніков, менеджер з розвитку бізнесу в сфері податкових і бухгалтерських рішень, Thomson Reuters. Зі слів експерта, сьогодні йде активна трансформація функцій податкових фахівців. Йдеться про формування нової професії — Taxologist, яка базується на стику знань в сфері оподаткування та інформаційних технологій. З одного боку, є фахівці з досвідом і знаннями в сфері оподаткування, проте не володіють навичками роботи з інформаційними системами. З іншого, співробітники IT-департаментів володіють такими навичками, але не мають знань в сфері оподаткування. Taxologist об’єднує обидві кваліфікації. Дана професія — новий тренд у всьому світі, адже адміністрування податків неможливо без використання сучасних технологій і рішень. Thomson Reuters активно бере участь в процесі автоматизації та вдосконалення способів податкового адміністрування, пропонуючи передові інформаційні рішення і бази даних як для корпорацій, так і для податкових органів по всьому світу.

Зацікавленість в аудиторії Форуму викликала тема ПДВ. Заступник директора Департаменту — начальник Управління вдосконалення непрямого оподаткування Департаменту методологічної та нормотворчої роботи ДФС України Сергій Тимошенко приділив увагу новим термінах формування податкового кредиту, особливостям коригування податкових накладних, переліку операцій, що звільнені від сплати ПДВ та пільгам з цього податку.

Тема податку на прибуток також була у центрі уваги спікерів Форуму. Олексій Задорожний, в.о. директора Департаменту методологічної та нормотворчої роботи Державної фіскальної служби України, розповів про зміну строків подання декларації з податку на прибутку, коригування визначення роялті, нововведення з оподаткування благодійної допомоги.

«Під час заходу ми проаналізували судову практику з податку на прибуток, зокрема спори з питань сплати податку на репатріацію та впливу на нарахування податку, визнання угод фіктивними. Відзначу, що Форум став гарним майданчиком для презентації як позицій бізнесу, так і представників державних органів. Представники ДФС України спілкувалися з учасниками на високому професійному рівні, що сприяло плідній дискусії», — прокоментував результати Форуму Максим Войцеховський, старший менеджер KPMG в Україні.


Партнерами Форуму виступили: Thomson Reuters — офіційний партнер, KPMG в Україні — стратегічний партнер, PwC Ukraine — консалтинговий партнер, агентство «Сучасні маркетингові комунікації» — партнер, «Маркет.Інфо» — інформаційно-аналітичний партнер. Інформаційні партнери — «Інтерфакс-Україна» — генеральний новинний партнер; «Україна Бізнес Ревю»; ІА «Українські новини», «Рейтинг. Вісник»; «Обозреватель», Tax link, Your Control, «Високий замок».

Відгуки про захід