Новини

Депозитарна діяльність з державними цінними паперами відтепер працюватиме по-новому

03.04.2018 / 13:00

02.04.2018 р. у повному обсязі набуло чинності «Положення про провадження депозитарної і клірингової діяльності та забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів Нацбанком України», затверджене Правлінням Нацбанку України від 21.12.2017 р. № 140. Документом запроваджено нові підходи Нацбанку до здійснення депозитарної діяльності з державними цінними паперами.

Для втілення новацій Положення на практиці Депозитарій Нацбанку відмовився від попередньої системи «ОВДП-онлайн2», створеної 16 років тому, та натомість розробив нове програмне забезпечення «Депозитарій НБУ», побудоване на сучасних засобах автоматизації.

Новий програмний комплекс зберігає повний набір функціональності, яка забезпечувалась системою «ОВДП-онлайн2», але водночас передбачено нові функціональні можливості для учасників ринку.

Однією з основних новацій осучасненого програмного забезпечення є можливість відкриття так званих «сегрегованих рахунків» — окремих персоніфікованих рахунків для всіх типів депонентів на рівні депозитарію Нацбанку. Також системою передбачено можливість переведення депонентів з агрегованих рахунків на відкриті сегреговані рахунки депонентів. Це допоможе одночасно і спростити ведення обліку цінних паперів, і підвищити надійність збереження інформації про права на цінні папери клієнтів.

Також завдяки системі «Депозитарій НБУ» стало можливим використання нових моделей розрахунків учасників фондового ринку при роботі з державними цінними паперами. Зокрема, це програмне забезпечення уможливило проведення операцій за принципом «оплата проти поставки цінних паперів», який передбачає, що право власності на цінні папери переходить до нового власника виключно після здійснення оплати. Ця нова модель розрахунків є надійною альтернативою розрахункам через Розрахунковий центр (РЦ) і створює передумови для анонсованого раніше скасування монополії РЦ на здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів. Також у новій системі передбачено можливість проведення операцій за принципом «поставка цінних паперів без оплати», коли сторони не вимагають гарантій розрахунків з боку інфраструктури фондового ринку та врегульовують їх порядок умовами договору.

Крім того, в новому програмному забезпеченні реалізовано можливість проведення операцій з облігаціями зовнішніх державних позик, які зараховуються для обліку та обігу на території України через систему кореспондентських відносин Депозитарію Нацбанку з міжнародним депозитарієм (Clearstream Banking Luxembourg).

Нове Положення та осучаснене програмне забезпечення допоможуть зробити депозитарну діяльність Нацбанку більш орієнтованою на клієнта, а також привести її у відповідність до міжнародних стандартів.

Прес-центр НБУ

«Гарячі лінії»

Дата: 6 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42