Новини

Інспектори Держпродспоживслужби «не анонсуватимуть» перевірки

05.04.2018 / 12:45

З 04.04.2018 р. набрав чинності Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» (№ 2042).

З набуттям чинності Закону бізнес має бути готовий до приходу представника органу контролю без анонсу. Це не стосується аудиту системи НАССР: аудит постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, проводиться за умови повідомлення оператора ринку не пізніше, ніж за три робочі дні до здійснення такого заходу. Це пов’язано з необхідністю підготувати потрібний пакет документів та забезпечити участь у цьому процесі всіх працівників, які відповідають за впровадження системи на підприємстві.

Ще однією новацією, яка запроваджується згаданим Законом, є періодичність перевірок. До набуття чинності Закону плановий захід державного контролю операторів ринку з високим ступенем ризику здійснювався максимум раз на два роки, з низьким — раз на п’ять років.

З набуттям чинності зазначеного Закону контроль стане ризик-орієнтованим і проводитиметься з періодичністю, достатньою для досягнення цілей цього Закону — підвищення безпечності продуктів. Тобто підприємства перевірятимуть залежно від ступеня ризику для життя і здоров’я людей. Наприклад, суб’єкт господарювання, віднесений до високого ступеня ризику, перевірятиметься раз у квартал. Під час такої категоризації братимуться до уваги вид продукції, з якою має справу підприємство, особливості відповідного виробничого процесу, кількість виготовленої продукції, результати попередніх заходів державного контролю, ефективність бізнес-процесів підприємства й інша інформація, що може свідчити про порушення ним законодавства.

Також, за Законом, інспектори Держпродспоживслужби здійснюватимуть перевірки згідно з уніфікованим актом перевірки. Цей документ міститиме вичерпну кількість питань для перевірки і буде публічним, що мінімізує корупційні ризики.

Водночас бізнес, який грубо порушує законодавство, зразу потрапить у категорію недобросовісних, оскільки відповідно до Закону в разі потрапляння в роздрібну торгівлю небезпечних для життя й здоров’я харчових продуктів Держпродспоживслужба негайно після виявлення цього факту оприлюднить на своєму сайті відповідну інформацію.

За порушення нового Закону передбачені жорсткі санкції для порушників. Так, сума штрафу для юридичних осіб може досягати 70 тис. грн — залежно від скоєного правопорушення. Суми штрафів фіксовані й визначені у мінімальних заробітних платах (на 2018 р. встановлено мінімальну заробітну плату в місячному розмірі 3 723 грн), що знімає корупційні ризики та дозволяє уникнути можливості впливу перевіряючого на оператора ринку.

Законом визначено вісім видів порушень із 19, накладанню яких передує припи — письмова вимога посадової особи органу контролю про усунення порушення. Невиконання припису тягне застосування заходу адміністративного впливу у вигляді штрафу.

Для прикладу, це такі порушення, як:

виробництво та/або обіг харчових продуктів або кормів з використанням незареєстрованої потужності — штраф 74 460 грн на юридичних осіб, на фізичних осіб — підприємців — 40 954 грн;

виробництво, зберігання харчових продуктів або кормів без отримання експлуатаційного дозволу — штраф 111 690 грн на юридичних осіб, на фізичних осіб-підприємців 74 460 грн;

невиконання визначеного законом обов’язку щодо впровадження на потужностях постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР) — штраф 111 690 грн на юридичних осіб, на фізичних осіб — підприємців —55 845 грн;

порушення вимог щодо забезпечення простежуваності — штраф 238 272 грн на юридичних осіб, на фізичних осіб — підприємців — 18 615 грн;

пропонування до реалізації або реалізація швидкопсувних харчових продуктів або кормів, строки зберігання яких закінчилися, якщо внаслідок цього харчові продукти або корми не стали шкідливими для здоров’я людини або тварини, — 44 676 грн штрафу на юридичних осіб, на фізичних осіб — підприємців — 29 784 грн тощо.

Якщо ж будуть виявлені фактори, які становитимуть загрозу для життя і здоров’я людини, то головний державний інспектор Держпродспоживслужби має право ухвалити рішення про тимчасове припинення роботи підприємства на строк до 10 робочих днів. Зупинення роботи понад цей строк здійснюється лише за рішенням суду.

Причому такі перевірки можуть бути не тільки на виробництві. Наприклад, нерідко буває, що товар псується під час перевезення або неправильного зберігання в магазині. У такому разі, щоб знайти винного, необхідно перевірити весь ланцюг подій. Крім того, у перевірках з боку суб’єкта господарювання можуть брати участь представники громадських організацій.

Щоб скоротити випадки можливої корупції в ході інспекцій, Законом передбачено відеофіксацію заходу контролю. І з 4 квітня поточного року для проведення відеофіксації перевірок згода суб'єктів господарювання не потрібна. При цьому право проводити відеофіксацію має не лише інспектор, але й сам суб’єкт господарювання. Така норма дає змогу в разі суперечки мати неупереджені докази та уникнути необ’єктивності й за необхідності довести неправомірність дій інспектора або порушення вимог законодавства підприємцем та зробити процес перевірок більш прозорим.

За Законом, якщо оператор ринку не згоден із результатами першого лабораторного дослідження, він має право вимагати проведення так званого арбітражного дослідження, результати якого є остаточними.

Кардинальні зміни очікують також  імпортерів харчових продуктів і кормів.

Зокрема, Законом надано чітке визначення поняття «вантаж».

Крім того, передбачено п’ятирічний перехідний період, упродовж якого мають бути належним чином оснащені відповідні пункти пропуску на українському кордоні для здійснення перевірок безпосередньо на державному кордоні. Упродовж зазначеного періоду відповідні перевірки можуть здійснюватися, як і раніше, у зонах митного контролю на території України.

Держпродспоживслужба України

«Гарячі лінії»

Дата: 21 лютого, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42