Новини

Списання втрат, що виникли при зберіганні і транспортуванні продукції: як нараховуються податкові зобов’язання

10.04.2018 / 08:50

Якщо підприємством здійснюється списання втрат, що виникли в процесі закупівлі, транспортування та зберігання продукції, така продукція не може бути використана в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності підприємства.

При цьому якщо під час придбання такої продукції суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, то підприємство відповідно до п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу повинно не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбувається її списання, здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за основною ставкою виходячи із вартості придбання такої продукції.

У разі списання втрат, що виникли в процесі закупівлі, транспортування та зберігання продукції, у межах норм її природного убутку, та якщо під час придбання такої продукції суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються, а податковий кредит не коригується за умови, що вартість такої продукції включається до вартості іншої продукції, що реалізується підприємством. У разі недотримання цієї умови за такою продукцією визначаються податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 Кодексу.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження в установлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Водночас суб’єкти господарювання при здійсненні своєї господарської діяльності (у тому числі при визначенні норм природного убутку продукції) повинні керуватися чинним законодавством України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 р. № 1066 «Про визнання деяких актів Української РСР такими, що втратили чинність, та актів Союзу РСР такими, що не застосовуються на території України» низку нормативно-правових актів, які затверджували норми природного убутку продукції (сировини, матеріалів), віднесено до переліку нормативно-правових актів СРСР, що не застосовуються на території України.

Таким чином, з метою визначення податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 Кодексу при списанні втрат, що виникли при зберіганні і транспортуванні продукції, платники податку повинні керуватися чинним законодавством України. При цьому можливості самостійного визначення суб’єктами господарювання норм природного убутку продукції при розрахунку сум ПДВ Кодексу не передбачено.

З питань правильності обчислення норм природного убутку продукції слід керуватися роз’ясненнями, що надаються Мінфіном України.

(Лист ДФС України від 29.03.2018 р. № 1286/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

«Гарячі лінії»

Дата: 6 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42