Новини

Додаткова відпустка прибиральникам службових приміщень: кому і як надається

04.06.2018 / 18:00

Відповідно до ст. 8 Закону «Про відпустки» (далі — Закон) щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці надаються окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних геофізичних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, за Списком виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних геофізичних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 17.11.97 р. № 1290 (додаток 2 зі змінами).

Прибирання санвузлів і загальних убиралень законодавством віднесено до робіт, що виконуються в умовах підвищеного ризику для здоров’я. Такі роботи дають людині право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці.

Прибиральники службових приміщень мають право на додаткову відпустку. Утім не всі. Якщо прибиральник чистить і миє лише кабінети та коридори, право на  додаткову відпустку не виникає. Ключовим чинником, що впливає на можливість отримання додаткової відпустки, є виконання робіт з прибирання туалетів (загальних вбиралень та санвузлів) не менше 50 % тривалості робочого часу без урахування часу прибирання інших приміщень.

Згідно з позицією 60 розділу ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 17.11.97 р. № 1290, прибиральники службових приміщень, зайняті прибиранням загальних убиралень та санвузлів, мають право на щорічну відпустку за особливий характер праці тривалістю чотири календарні дні. Втім це не означає, що прибиральнику службових приміщень автоматично надається щороку чотири додаткові дні відпустки до 24 днів щорічної основної відпустки.

Тривалість додаткової відпустки (чотири дні) встановлюють колективним договором, а за його відсутності — трудовим договором з працівником, але встановлення в колдоговорі тривалості додаткової відпустки чотири дні не означає, що саме стільки отримає працівник.

Додаткову відпустку за особливий характер праці надають пропорційно фактично відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховують дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих професій (п. 7 Порядку застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.98 р. № 16).

До стажу, за яким буде розраховано конкретну тривалість відпустки прибиральника, враховується час, коли він фактично був зайнятий в особливих умовах праці, причому не менше половини тривалості робочого дня. Час перебування в щорічних відпустках теж береться в обрахунок. Якщо прибиральниця завагітніла і була переведена на легшу роботу, то період такої роботи зараховується до стажу для відпустки так само, як і час роботи, коли прибиралися санвузли. Це певна пільга для майбутніх мам. Усі інші дні, коли працівник не працював з якихось обставин (дні перебування на лікарняному, відпусток за власний рахунок, перебування у навчальній відпустці), із стажу для розрахунку тривалості додаткової відпустки прибиральнику виключаються. Обліковувати робочий час в зазначених умовах має роботодавець.

Управління Держпраці  у Полтавській області

«Гарячі лінії»

Дата: 24 січня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42