Новини

Для ФОП, які планують декретну відпустку (частина І)

20.07.2018 / 12:00
Для ФОП, які планують декретну відпустку (частина І)

Пропонуємо розглянути підбірку актуальних роз’яснень про сплату податків та звітність для жінок — фізичних осіб — підприємців, які планують декретну відпустку.

Допомога по вагітності і пологах, надана Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, не оподатковується ПДФО та військовим збором (ЗІР 103.02).

Згідно з частиною першою ст. 19 Закону України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи — громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Статтею 20 Закону № 1105 встановлено види матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Зокрема, за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надається такий вид матеріального забезпечення, як допомога по тимчасовій непрацездатності.

Про оподаткування цієї допомоги варто знати таке. Доходом ФОП є дохід, отриманий зазначеною особою виключно від здійснення підприємницької діяльності. Водночас якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, ці доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Податковим кодексом для платників податків – фізичних осіб (п. 177.6 ст. 177 Кодексу). Пунктом . 4 п. 292.11 ст. 292 Кодексу також передбачено, що до складу доходу платника єдиного податку, визначеного ст. 292 Податкового кодексу, не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. Відповідно до пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема, сума допомоги по вагітності та пологах, сума страхових виплат, які отримує платник податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із законом.

Щодо військового збору, то пунктом 1.7 пп. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування збором доходи, які згідно з розділом ІV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Таким чином, дохід, отриманий ФОП, у вигляді допомоги по вагітності та пологах від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

Не нараховується єдиний внесок на суму допомоги по вагітності та пологах, отриману ФОП, в тому числі підприємцями — платниками єдиного податку та особами, які провадять незалежну професійну діяльність (ЗІР 301.04.02).

Принципи збору та ведення обліку ЄСВ, платників внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати внеску, розмір ЄСВ визначено Законом України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». ФОП, у тому числі ФОП — платники єдиного податку та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, визначені платниками ЄСВ відповідно до пп. 4 та 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464.

Водночас правове регулювання надання допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та вагітністю і пологами здійснюється відповідно до норм Закону №1105. Оскільки ФОП — платники єдиного податку визначають для себе базу нарахування ЄСВ самостійно, для ФОП на загальній системі оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, базою нарахування ЄСВ є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО, а зазначені виплати не є доходом (прибутком), отриманим від такої діяльності, то обов’язок нараховувати і сплачувати ЄСВ з сум допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та по вагітності та пологах для таких осіб чинним законодавством не передбачений.

Довідку про суму сплаченого ЄСВ для отримання допомоги по вагітності та пологах можна безкоштовно отримати в органах ДФС (ЗІР 301.04.02).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 6 Закону № 2464 платник ЄСВ має право безоплатно отримувати від органів ДФС та Пенсійного фонду в межах їх компетенції інформацію, необхідну для виконання обов’язків, покладених на платника згідно з Законом № 2464, а також для підтвердження надходження до Пенсійного фонду сплачених платником сум ЄСВ.

Таким чином, платник може звернутися до органу ДФС за основним місцем обліку з заявою довільної форми щодо отримання довідки про відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ.

Також згідно з п. 1 частини першої ст. 121 Закону № 2464 Пенсійний фонд, відповідно до покладених на нього завдань, формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до Закону № 2464. Згідно з частиною третьою ст. 20 Закону № 2464 на кожну застраховану особу заводиться персональна облікова картка.

При цьому пунктом 4 частини першої ст. 141 Закону № 2464 визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов’язані надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься у їхніх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру.

Отже, ФОП може безоплатно отримати довідку про наявність/відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ в органах ДФС, а в органах Пенсійного фонду — довідку про інформацію, що міститься у її персональній обліковій картці в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру. Довідка видається безоплатно на підставі поданої заяви.

Аналогічне роз’яснення викладено у повідомленні ГУ ДФС у Черкаській області.

«Гарячі лінії»

Дата: 6 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42