Новини

Для ФОП, які планують декретну відпустку (частина ІІ)

23.07.2018 / 11:00

Продовжуємо підбірку актуальних роз’яснень про сплату податків і звітність для жінок — фізичних осіб — підприємців, які планують декретну відпустку.

На період декретної відпустки ФОП, яка не працює та не отримує дохід (прибуток), не звільняється від сплати ЄСВ за себе (!)

Згідно із ст. 4 Закону № 2464 платниками ЄСВ є, зокрема, ФОП (у тому числі ті, хто обрав спрощену систему оподаткування) та особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Вказані особи сплачують ЄСВ незалежно від того, отримували вони дохід чи ні. Сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць — у 2018 р. не менше за 819,06 грн на місяць. Винятком є ФОП (у тому числі ті, хто обрав спрощену систему оподаткування), які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Отже, особа, яка обліковується в ДФС як платник ЄСВ, зобов’язана щокварталу сплачувати ЄСВ у розмірі не меншому ніж 819,06 грн на місяць/не менше за 2457,18 грн за квартал. Термін сплати внеску — до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується внесок (за 2018 р. – по строку 19 квітня, 19 липня, 19 жовтня та 18 січня 2019 р.). Крім того особа, яка обліковується в ДФС як платник ЄСВ та зобов’язана сплачувати ЄСВ, незалежно від того, провадить діяльність чи ні, отримує дохід (прибуток) чи ні, зобов’язана формувати та подавати за себе звіт щодо сум нарахованого ЄСВ один раз на рік за формою додатка 5 Порядку № 435) із зазначенням типу форми «початкова»:

  • до 10 лютого року, що настає за звітним періодом (роком) — для ФОП;
  • до 1 травня року, що настає за звітним — для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Листок непрацездатності — умова звільнення ФОП — платника єдиного податку першої або другої групи від сплати єдиного податку на період тимчасової втрати працездатності у зв’язку з вагітністю та пологами (ЗІР107.06 та 107.12).

Відповідно до п. 295.5 ст. 295 Податкового кодексу платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Згідно із п. 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406, листок непрацездатності — це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Таким чином, ФОП — платник єдиного податку першої або другої групи, яка не використовує працю найманих осіб, звільняється від сплати єдиного податку на період її тимчасової втрати працездатності у зв’язку з вагітністю та пологами лише за умови підтвердження такої непрацездатності листком непрацездатності.

Як визначити, скільки місяців можна не сплачувати єдиний податок за наявності листка непрацездатності: слід враховувати консультацію-відповідь на запитання ФОП першої або другої групи без найманих працівників та хвороба якої розпочалась у одному місяці та закінчилась у наступному і тривала 30 та більше календарних днів (ЗІР107.12): «якщо лікарняний відкрито до 20 числа місяця та закрито у наступних місяцях, то такий платник звільняється від сплати єдиного податку лише за календарні місяці тимчасової непрацездатності, а за календарний місяць, в якому відповідно до листка непрацездатності хвороба закінчилась, сплачує єдиний податок відповідно до норм Податкового кодексу».

Аналогічне роз’яснення викладено у повідомленні ГУ ДФС у Черкаській області.

«Гарячі лінії»

Дата: 6 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42