Новини

Одна декларація з податку на нерухомість замість кількох: пропозиції Мінфіну

06.08.2018 / 16:00

Мінфін України на офіційному сайті оприлюднив проект наказу «Про внесення змін до форми Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».

Зміни до декларації вносяться у зв’язку з запровадженням у процедурі справляння податку єдиних державних норм шляхом використання офіційно затверджених класифікаторів.

Наразі діючою декларацією передбачено застосування умовних ознак типів нерухомості (від 1 до 9), що не відповідає даним реєстраційних документів. В умовах здійснення заходів щодо автоматизації та спрощення процедури справляння податків і зборів Мінфін вважає, що необхідно надати платникам можливість зазначати у деклараціях коди нерухомості згідно з реєстраційними документами, це сприятиме прозорості податкової звітності.

Постановою Кабінету Міністрів України 24.05.2017 р. № 483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» забезпечено єдиний підхід до встановлення органами місцевого самоврядування податкових ставок податку відповідно до класифікатора будівель та споруд згідно з Державним класифікатором будівель та споруд  ДК 018-2000, затвердженим наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 р. № 507.

Запровадження у формі декларації єдиного підходу до визначення типів нерухомості спростить користування рішеннями органів місцевого самоврядування при складанні декларації, сприятиме прозорості контролю за правильністю виконання цих рішень як з боку органів місцевого самоврядування, так і з боку контролюючих органів.

Нова форма декларації, яка містить два додатки для розрахунків податкових зобов’язань окремо по об’єктах житлової та нежитлової нерухомості, забезпечить зручність суб’єктам господарювання декларувати податкові зобов’язання з податку по цих об’єктах. Особливо це стосується надання уточнюючих декларацій.

У діючій декларації сума нарахованого податку, яка сплачується (рядок 6 декларації) та яка уточнюється (рядки 8 — 11 декларації), є сумою, нарахованою по об’єктах як житлової, так і нежитлової нерухомості.

Податки, сплачені юридичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості та які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості, мають різні коди бюджетної класифікації.

У разі декларування платником податку одночасно житлової та нежитлової нерухомості та при виникненні необхідності уточнення задекларованих податкових зобов’язань відсутність у декларації можливості розділити суми нарахувань по різних типах об’єктів нерухомості призводить до створення «штучного» податкового боргу або переплати. З огляду на зазначене, платники податку для уточнення податкових зобов’язань надають дві декларації одночасно — окремо по об’єктах житлової нерухомості та по об’єктах нежитлової нерухомості.

Запровадження нової форми декларації скоротить обсяг звітності за рахунок скасування додатку до декларації — відомостей про наявні об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості.

Проектом наказу передбачено, що до контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування подається одна декларація.

У разі існування об’єктів нерухомості, що знаходяться на території адміністративно-територіальних одиниць, які відповідають різним кодам органів місцевого самоврядування за КОАТУУ, але ці адміністративно-територіальні одиниці обслуговуються одним контролюючим органом, декларація подається з кількома додатками відповідного типу.

На сьогодні декларації надаються окремо по кожній адміністративно-територіальній одиниці.

Нова форма декларації сприятиме скороченню кількості податкової звітності: декларація надається одна, а кількість додатків залежить від кількості органів місцевого самоврядування, на території адміністративно-територіальних одиниць яких розташовані об’єкти нерухомого майна.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42