Новини

ДФС презентовано концепцію «Смарт»-митниці

27.09.2018 / 18:00

Побудова митниці, яка застосовує усі інноваційні методи та технології, постійно оновлюється та вдосконалюється, – процес, над яким сьогодні активно працюють у ДФС у рамках виконання Стратегічних ініціатив розвитку служби до 2020 р.

«Смарт»-митниця поєднує в собі всі інноваційні процеси, які вже функціонують на митницях та які ще планується впровадити. Це процес постійного інноваційного вдосконалення процедур митного оформлення та митного контролю», – зазначив начальник управління заходів нетарифного регулювання ЗЕД Департаменту організації митного контролю ДФС Леонід Муромцев під час засідання митного комітету Громадської ради при ДФС, де громадськості було презентовано концепцію «Смарт»-митниці.

В основу концепції нової митниці покладено застосування інноваційних технологій, що перетворюють митне адміністрування на оперативний і високотехнологічний процес.

 «Смарт»-митниця використовуватиме інтелектуальну систему ризиків, єдиний портал надання дозвільних документів (надаватиметься 31 дозвільний документ), електронне декларування, здійснюватиме управління та контроль над усіма ланцюгами поставок, постмитний контроль та постаудит, застосовуватиме високотехнологічні технічні засоби митного контролю», – розповів Леонід Муромцев.

За його словами, митниця здійснюватиме обмін попередньою інформацією з авіалініями, морськими лінійними агентами, Укрзалізницею, адміністрацією Державної прикордонної служби, NCTS – TIRepd. Так, надаватиметься інформація щодо реєстру номера транспортного засобу, назви товару та ваги.

Використання високотехнологічних технічних засобів митного контролю передбачатиме відеоспостереження та відеоконтроль, зчитування номерних знаків, ваговий контроль та застосування сканувальних систем.

Важливою новацією стане застосування електронного талону в пунктах пропуску через державний кордон. До талону вноситиметься інформація про номер та дату операції, номер транспортного засобу. Ця інформація перевірятиметься адміністрацією Держприкордонслужби, яка зчитуватиме вхідні дані з E-ticket у власну інформаційну систему, здійснюватиме аналіз ризиків, вноситиме мінімально необхідні дані для ДФС України, проставлятиме позначку «перевірено» та передаватиме для перевірки в ДФС.

У свою чергу ДФС зчитуватиме дані у власну інформаційну систему, вноситиме дані, необхідні для проведення митного контролю, здійснюватиме аналіз ризиків та проставлятиме позначку «перевірено». За цим талоном транспортний засіб виїжджає за межі пункту пропуску. Така процедура дасть змогу пришвидшити проведення митних процедур при перетині митного кордону.

Декларування товарів на «Смарт»-митниці здійснюватиметься за принципом «Єдиного вікна». Інформаційний веб-портал «Єдине вікно» матиме WEB‑інтерфейси державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти та корми, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного контролю, державних органів, що видають дозвільні документи.

Впроваджуватиметься також процедура автоматизованого випуску товарів у митний режим на основі результатів застосування системи аналізу ризиків. Передбачається три канали випуску товарів за митними деклараціями.

Перший – «зелений канал» — передбачатиме автоматизований випуск товарів за МД без здійснення додаткової перевірки документів та проведення митного огляду.

«Жовтий канал» — випуск товарів за МД здійснюватиметься після проведення документального контролю, а «червоний канал» (найризиковіші операції) — після здійснення документального контролю та митного огляду.

Така система дасть змогу уніфікувати митні процедури, усунути вплив людського фактору та скоротити час на здійснення митних процедур.

На сьогодні до системи АСАУР внесено 105 алгоритмів (профілів ризику), понад 700 підалгоритмів, близько 100 000 комбінацій індикаторів ризику, понад 650 доповнень до профілів ризику оперативного характеру (протягом останніх трьох місяців 2018 р., у тому числі за результатами застосування таргетингу).

Леонід Муромцев також звернув увагу на те, що за результатами конференції Всесвітньої митної організації, яка відбулася у цьому році, наголошувалося на  важливості напряму інноваційного розвитку в усіх митницях світу. І побудова «Смарт»-митниці як нової інноваційно- і технічно розвиненої системи цілком відповідає завданням, поставленим ВМО перед Україною.