Новини

Олександр Власов: ДФС зацікавлена в успішній реалізації Програми підтримки управління державними фінансами в Україні

04.10.2018 / 14:25

Найближчим часом ЄС розпочне реалізацію Програми підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM), яка передбачатиме удосконалення управління державними фінансами в Україні та, як результат, покращення бізнес-клімату та надання публічних послуг. Загальний бюджет — 55,5 млн євро. Частка коштів для ДФС буде визначена одразу після підписання базової угоди.

У рамках Програми служба отримуватиме фінансову допомогу за двома напрямами. Перший — мобілізація доходів бюджету, зокрема, податковий і митний напрями, який здійснюватиметься за підтримки експертів Литовської Республіки. Йдеться про подальший розвиток сучасної, ефективної та справедливої системи наповнення бюджету. Другий — горизонтальні функції (ефективна взаємодія між центральним апаратом ДФС та регіональними підрозділами для оптимізації процедур та ефективного використання ресурсів) та управління, зокрема, в сфері ІТ та управління персоналом.

Переговори щодо підготовки Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні ДФС було розпочато ще торік у жовтні. За цей час було проведено низку зустрічей з податковими і митними експертами з Литовської Республіки, за результатами яких було розроблено План заходів з реалізації ІІІ та IV компоненту Програми ЄС за ключовими для податкової і митної справи напрямами.

«Сьогодні погодження документа вже на стадії завершення, і ми сподіваємось, що найближчим часом розпочнеться практична реалізація. ДФС має дуже високі очікування від Програми, оскільки вона охоплює цілу низку ключових реформ, серед яких окреме місце займає розвиток ІТ-систем та модернізація ДФС. За цим майбутнє і це вже не тренд, а необхідність», — наголосив в. о. Голови ДФС Олександр Власов під час робочої зустрічі з представниками Міністерства фінансів Литовської Республіки та делегації Європейського Союзу в Україні, яка відбулася сьогодні в ДФС.

Учасники зустрічі обговорили основні напрями реалізації положень проекту Програми у податковому та митному напрямі. Увага приділялася проектам, які ДФС вже реалізує та які заплановані до впровадження, для визначення тих процесів, які можуть потребувати донорської підтримки у рамках Програми.

Литовські експерти звернули увагу на те, що розроблені Стратегічні напрями розвитку ДФС у певній мірі співпадають з цілями і завданнями, які визначені у рамках Програми. Це, на їхню думку, дасть змогу не тільки розробити дієві кроки з впровадження проекту в Україні, але й досягти вагомих результатів за рахунок такої злагодженості в діях.

Одним з пріоритетів у митній сфері, як можливості приведення національного законодавства до положень ЄС та кращих світових практик, литовські експерти назвали приєднання України до Конвенції про процедури спільного транзиту та імплементації NCTS.

Серед інших заходів також визначено посилення спроможностей щодо перегляду бізнес-процесів у митній та податковій сфері, зокрема, про аналіз функції податкового аудиту. Йдеться про підтримку ДФС у розробці методології електронного аудиту, оновлення критеріїв оцінки ризиків.

Ще одним заходом є посилення спроможностей у боротьбі з ухиленням від сплати податків та здійснення заходів із сприяння торгівлі. Для реалізації цього пункту необхідно здійснити гармонізацію митного законодавства України з Митним кодексом ЄС про постмитний контроль та митний аудит.

У свою чергу в. о. Голови ДФС Олександр Власов акцентував на тому, що для ДФС пріоритетом в модернізації є розбудова ІТ-сфери, а тому у рамках виконання компоненту Програми необхідно більше зосередитися саме на розбудові цієї складової.

Це досить актуальне питання для служби, фахівці якої здійснюють розробку нових ІТ-проектів власними силами.

Для визначення питань, які найбільше потребують експертної допомоги, литовські експерти проведуть низку зустрічей з фахівцями ДФС, за результатами яких буде розроблено конкретний План реалізації компоненту щодо мобілізації доходів бюджету, де буде чітко визначено кроки, час, виконавців та очікувані результати його виконання.