Новини

Приблизно 100 транснаціональних компаній звітуватимуть в Україні: прогноз ДФС

02.11.2018 / 18:20

ДФС очікує прийняття змін до Податкового кодексу з метою імплементації плану протидії розмиванню бази оподаткування та виведення прибутків з-під оподаткування, що передбачає проект BEPS Організації економічного співробітництва та розвитку (ОСЕР) та країн G20. Про це повідомив в.о. заступника Голови ДФС Євген Бамбізов під час виступу на «Форумі з міжнародного податкового співробітництва BEPS.in.UA».

«Питання додержання вимог BEPS є актуальним для ДФС, яка сьогодні знаходиться на шляху реформування та запровадження європейських стандартів адміністрування податків. Ми зацікавлені в отриманні необхідного інструментарію — технічного, технологічного та правового з протидії ухиленню від оподаткування та виведенню прибутків за кордон», — зазначив Євген Бамбізов.

За його словами, за участі ДФС розроблений відповідний законопроект з метою виконання зобов’язань України щодо імплементації плану дій BEPS та приведення положень Податкового кодексу України у частині податкового контролю за трансфертним ціноутворенням у відповідність  із вимогами ОСЕР. Це також має створити сприятливі умови для ведення бізнесу в Україні завдяки встановленню міжнародних стандартів податкового контролю для всіх учасників міжнародної торгівлі.

Зокрема, важливою частиною нововведень стане запровадження трирівневої структури документації для міжнародних груп компаній, яка включає в себе документацію з трансфертного ціноутворення (локальний файл), глобальну документацію (майстер-файл) та звіт у розрізі країн (country-by-countryreporting).

«Сьогодні за нашими оцінками приблизно 100 транснаціональних компаній будуть вважатися такими, що мають звітувати саме в Україні», — зазначив Євген Бамбізов.

Законопроектом, зокрема, пропонується:

  • запровадити інститут послуг з низькою доданою вартістю для цілей трансфертного ціноутворення;
  • вдосконалити правила контролю за сировинними товарами шляхом скасування обмеження застосовувати виключно біржові котирування певних бірж та надання можливості використовувати котирувальні ціни на товари;
  • запровадити контроль за трансфертним ціноутворенням з урахуванням концепції превалювання сутності над формою, відповідно до якої комерційні або фінансові характеристики контрольованої операції для цілей трансфертного ціноутворення визначаються згідно з фактичною поведінкою сторін операції та фактичними обставинами її проведення.

Крім того, законопроект містить положення щодо оподаткування контрольованих іноземних компаній, обмеження витрат на фінансові операції з пов’язаними особами, запобігання штучному уникненню визнання статусу постійного представництва, запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування.

Євген Бамбізов також повідомив, що для розширення процесу ефективного обміну податковою інформацією, а також приєднання до міжнародної системи автоматичного обміну податковою та фінансовою інформацією ДФС працюватиме над вирішенням функціональних, структурних та методологічних питань.

«ДФС спільно з колегами з Державного казначейства США сьогодні допрацьовують модель структури, в якій передбачено створення єдиного підрозділу, до функцій якого належатиме обмін інформацією та трансфертне ціноутворення. Саме цей підрозділ буде займатися загальними питаннями обміну інформацією як розробник технічного завдання, так і безпосередньо впровадженням системи автоматичного обміну інформацією», — зазначив в. о. заступника Голови ДФС.

За словами Євгена Бамбізова, ДФС має необхідне технічне обладнання для забезпечення захисту інформації, яка підлягатиме обміну.

«Цього року було проведено досить суттєву модернізацію ІТ-обладнання, ми маємо відповідних фахівців і будемо поступово впроваджувати кроки із забезпечення автоматичного обміну інформацією», — підкреслив посадовець.