Новини

Звільнення від ПДВ операцій з експорту зернових та олій — на етапі обговорення

18.01.2019 / 12:45

ДФС проведений аналіз функціонування ринку зерна і олій та його вплив на надходження до держбюджету ПДВ. У результаті було виявлено фактичне суттєве перевищення суми відшкодування ПДВ від експорту зернових та олій лише 42 найбільшими експортерами над сумою фактичних надходжень податку всіма виробниками цих товарів за півтора роки на 32,2 млрд грн. Одним із головних чинників такого дисбалансу є значна частка тіньового ринку.

Крім того, окремо слід зазначити, що за даними НБУ станом на 01.01.2019 р. сума неповернення валютної виручки від експорту сільськогосподарської продукції складає близько 103 млн дол. Це поряд з іншими чинниками також обумовлено великим податковим навантаженням на виробників цієї продукції, де значну частку займає ПДВ.

Для того, щоб знайти оптимальний варіант вирішення зазначеної проблеми ДФС звернулась до низки асоціацій та Міністерства аграрної політики та продовольства України для висловлення власної позиції з цього питання. Йшлося про звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України та експорту зернових та олій.

«На даному етапі це навіть не пропозиція законодавчих змін, а лише запрошення учасників ринку до обговорення проблеми, яка об’єктивно існує. Проте з незрозумілих причин такий цивілізований підхід ДФС, заклик до діалогу був сприйнятий вкрай негативно», — зазначив в.о. заступника Голови ДФС Євген Бамбізов.

Він додав, що запропонована ДФС позиція мала на меті зменшити втрати бюджету та принципово унеможливити використання схем ухилення від оподаткування несумлінними суб’єктами, в тому числі із застосуванням так званих схем із нетиповим експортом товарів. Так, лише трьома великими рітейлерами, що не пов’язані з сільським господарством, експортовано зерна й олії на суму близько 3,4 млрд грн, тим самим зменшено податкові зобов’язання за операціями з роздрібної торгівлі орієнтовно на 0,6 млрд грн.

За попередніми оцінками, враховуючи загальні обсяги експорту зерна й олії, реалізація пропозиції мала б для державного бюджету позитивний ефект в більш ніж 30 млрд грн на рік. А вивільнений бюджетний ресурс можна б було використати, зокрема, для державної підтримки.

Додамо, що пропозиції звільнення від оподаткування ПДВ ринку зерна раніше обговорювались з представниками Української Зернової Асоціації на спільних робочих зустрічах і знайшли підтримку та розуміння.

Отже, ДФС відкрита до діалогу та співпраці, яка спрямована на досягнення балансу інтересів бюджету та платників податків, але не готова сприймати ультимативні заяви. Тому ДФС та учасники ринку домовилися про чергову зустріч для пошуку компромісного варіанту, який після детального обговорення може бути сформований у відповідний законопроект та прийнятий Верховною Радою України.