Новини

Нацбанк розпочав комплексний аналіз платіжного ландшафту України

25.02.2019 / 13:00

Нацбанк почав здійснювати комплексний аналіз усіх складових платіжного ландшафту України, щоб оцінювати цілісну картину того, яким чином розвивається платіжний ринок країни, його окремі складові та взаємозв’язки між ними.

Усі платежі в Україні здійснюються через систему електронних платежів Національного банку України (далі — СЕП); карткові платіжні системи (MasterCard, VISA, НПС «ПРОСТІР» тощо) та через системи переказу коштів.

Фахівці Нацбанку визначають такі основні факти щодо розвитку кожного з цих сегментів ринку платежів в Україні та перспектив їх розвитку:

  • Серед роздрібних платежів в Україні безумовно домінують карткові платіжні системи — кількість таких операцій найбільша. Найчастіше українці розраховуються платіжними картками у торговельних мережах, але найбільше коштів, які витрачаються безготівково за допомогою картки, припадають за підсумками 2018 року на Р2Р-перекази (середній чек такої операції зріс до 1 723 грн). Також значною популярності набуває в Україні безконтактна оплата (наприклад, смартфоном). А кожна дев’ята активна платіжна картка в Україні є безконтактною, їх кількість досягла 4 млн шт.
  • На ринку внутрішньодержавних переказів найактивніше поводять себе системи, створені небанківськими установами — 92% всього обсягу переказів у цьому сегментів припадає на них. Загалом, обсяг переказів у межах України з використанням переказу коштів зростає кожного року більше ніж на чверть (за 2017 р. — на 26,6%, за 2018 р. — на 26,9%). Середня сума переказу у межах України становить 240 гривень, а найбільше коштів прямує до Києва.
  • За обсягами здійснених операцій ситуація інша — тут домінують платежі у СЕП НБУ. Найбільша частка платежів у СЕП — операції клієнтів: за кількістю вони становлять 91%; а за сумою — 46%. Більше 90% платежів з рахунків клієнтів було ініційовано з поточних рахунків юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. При цьому 96% платежів у СЕП — це платежі на суму до 100 тис. грн. Співвідношення обсягу платежів, які проходять за рік через СЕП, до ВВП України, становить близько 8. Максимальний пік платежів у СЕП зафіксований минулого року — за один день через систему пройшло 2 млн 162 тис платежів. Проте система має значний потенціал — вона здатна забезпечувати проведення до 10 млн платежів на день.
  • Підвищення конкуренції між учасниками ринку платежів в Україні означає збільшення доступності послуг та зменшення цін. Щоб ринок платежів гармонічно та конкурентно розвивався, Нацбанк зараз працює над низкою ініціатив. Зокрема, триває робота з імплементації в українському законодавстві норм євродирективи PSD2. Національний банк сподівається до кінця цього року представити своє бачення впровадження PSD2 в Україні.
  • Крім того, у рамках комплексного підходу до розвитку платіжного ринку Нацбанк вивчає питання можливого впровадження регулювання ставок міжбанківських комісій (ставок інтерчендж) для забезпечення стимулювання розвитку безготівкової платіжної інфраструктури та cashless-розрахунків в країні.
  • Також Нацбанк якісно розвиває власні платіжні системи — СЕП та НПС «ПРОСТІР», наповнює їх технологічно та економічно цікавими для клієнтів продуктами.
  • Модернізація СЕП та її міграція на міжнародні стандарти також спрямована на посилення конкуренції на ринку платежів. У майбутньому СЕП зможе стати ближчою для користувачів та виконувати швидкі роздрібні платежі з рахунку на рахунок, як це, наприклад, відбувається з подібними системами у світі. Нацбанк у цьому році впроваджує міжнародний номер банківського рахунку IBAN. Банки відкриватимуть клієнтам нові рахунки у стандарті IBAN, а діючі номери рахунків — самостійно змінюватимуть відповідно до вимог цього стандарту. Водночас регулятор на прохання банків відтермінує старт впровадження IBAN до 5 серпня цього року (раніше планувалося — з 01.04.2019 р.).

«Гарячі лінії»

Дата: 6 лютого, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42