Новини

Оподаткування подарунків: п’ять запитань-відповідей

11.03.2019 / 13:30
Оподаткування подарунків: п’ять запитань-відповідей

З 1 січня 2019 року не оподатковується вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) — у частині, що не перевищує 1 043,25 грн на місяць, а з різниці між сумою подарунку та його неоподатковуваною вартістю справлятиметься ПДФО за ставкою 18 % та військовий збір 1,5 %. Втім вказана норма стосується лише подарунків у натуральній формі.

У зв’язку із запитаннями платників та в рамках кампанії «Декларування – 2019» наводимо запитання-відповіді щодо оподаткування дарунків із бази «ЗІР».

1. Подарунок від сторонньої особи отриманий 2018 року та договір дарування розірваний 2019 року — обдаровуваному слід подати декларацію за 2018 рік, у якій відобразити отриманий минулого року дохід та сплатити ПДФО за ставкою 18 % і військовий збір 1,5 %(запитання - відповідь із «ЗІР», категорія 103.02).

Пунктом 174.3 ст. 174 Податкового кодексу України визначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровувані. Дохід зазначається в річній податковій декларації, крім нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення договору або в сільських населених пунктах — до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем реєстрації договору, та осіб, які отримали об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими обдаровуваними — резидентами, які сплатили податок та збір до оформлення подарунка.

Відповідно до п. 1 ст. 722 Цивільного кодексу України право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.  Прийняття обдаровуваним документів, які посвідчують право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору, або символів речі (ключів, макетів тощо) є прийняттям дарунка.  Якщо подарунок був прийнятий обдаровуваним і не повернутий у звітному році, дохід у вигляді подарунку, отриманий фізичною особою — резидентом від фізичної особи –резидента, що не є членом сім’ї першого або другого ступеня споріднення, у разі розірвання договору дарування в наступному році, оподатковується ПДФО за ставкою 5 % та військовим збором за ставкою 1,5 %. Декларацію слід подати по строку 2 травня 2019 року, зобов’язання з ПДФО та військового збору — сплатити по строку 31 липня.

2. Як визначити оціночну вартість подарованої земельної ділянки, для розрахунку податку на доходи фізичних осіб і військового збору (питання – відповідь із «ЗІР», категорія 103.02).

З урахуванням норм ст. 5 та ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб вартості земельної ділянки як об’єкта подарунка застосовується оціночна вартість, яка визначається за допомогою експертної грошової оцінки земельної ділянки. Фізична особа — резидент, яка отримує подарунок від фізичної особи — резидента, але не відноситься до членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення, сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % від вартості будь-якого подарунку, а також військовий збір за ставкою 1,5 %.

3. Обдаровуваний іноземець сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % (запитання-відповідь із «ЗІР», категорія 103.23)

Фізична особа — нерезидент, яка отримала подарунок від фізичної особи — резидента, зобов’язана сплатити податок на доходи фізичних осіб до нотаріального оформлення подарованого об’єкта, або в сільських населених пунктах — до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування, за ставкою 18 % (+1,5 % військового збору).

4.Подарунок неповнолітньому від сторонньої особи — є податок і збір та подається декларація (запитання-відповідь із «ЗІР», категорія 103.23)

Батьки (усиновителі) та опікуни (піклувальники) у разі отримання малолітньою/неповнолітньою дитиною подарунка, мають подати податкову декларацію від імені малолітньої/неповнолітньої дитини та сплатити ПДФО і військовий збір.

5. На вартість подарунків своїм працівникам до свят роботодавець нараховує ЄСВ (запитання-відповідь із «ЗІР», категорія 301.03)

Вартість подарунків, безоплатно переданих працівникам (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат — як у грошовій, так і натуральній формі), є базою нарахування ЄСВ лише у разі перебування їх у трудових відносинах з роботодавцем.

Головне управління ДФС у Черкаській області

«Гарячі лінії»

Дата: 4 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42