Новини

Шахрайські дії з платіжними картками: Нацбанк застерігає

19.03.2019 / 13:30
Шахрайські дії з платіжними картками: Нацбанк застерігає

У 2018 р. сума збитків українських банків від незаконних дій з платіжними картками становила 0,0092 % від загального обсягу всіх операцій з платіжними картками (у 2017 р. — 0,0077 %, у 2016 р. — 0,011 %).

Тобто на один мільйон гривень видаткових операцій з використанням платіжних карток у 2018 р. 92 гривні припадало на незаконні операції.

Середній розмір однієї незаконної операції — близько 2 500 грн (у 2017 р. — 2 100 грн).

Загалом кількість незаконних дій з платіжними картками, за якими банки понесли збитки, за минулий рік підвищилась до 105,5 тисяч випадків (у 2017 р. — 77,6 тис. випадків). Традиційно найбільша кількість шахрайських операцій відбувається у великих містах (з населенням понад один мільйон осіб).

Найбільша кількість незаконних дій з платіжними картками у 2018 р. відбувалась у мережі Інтернет — 55,1 тис. випадків (52,2 % від загальної кількості) — порівняно з 2017 р. зросла в 1,4 раза.

Така негативна тенденція, насамперед, пов’язана зі зростанням кількості шахрайств із застосуванням соціальної інженерії. Шахраї минулого року найчастіше використовували цей метод під час здійснення незаконних дій з платіжними картками або їх реквізитами. Йдеться про введення в оману пересічних громадян будь-якими способами, для того щоб вони розголосили власні персональні дані, реквізити платіжних карток, коди/паролі чи здійснили переказ коштів під психологічним впливом на користь шахраїв.

Зауважимо, що в багатьох випадках злочинці намагаються видати себе за співробітників банку (або Національного банку чи служби безпеки банку) та активно починають випитувати особисту інформацію й інші дані.

Національний банк вкотре наголошує, що представники банку (особливо Національного банку України) ніколи не телефонують із подібними проханнями та не мають потреби і повноважень запитувати громадян інформацію про їхні платіжні картки та рахунки.

У жодному випадку не слід розголошувати реквізити платіжних карток (термін її дії, код CVС2/CVV2, ПІН-код до картки) та персональні дані, а також логін/пароль для входу у веб-банкінг, одноразові паролі для проведення додаткової автентифікації тощо.

З метою запобігання та протидії шахрайству Національний банк рекомендує не відповідати на підозрілі телефонні дзвінки, звертатись до банку-емітенту платіжної картки та перевіряти стан своїх рахунків. Крім того, варто застосовувати ліміти на проведення операцій з використанням платіжних карток — насамперед у мережі Інтернет — та користуватись послугами sms-інформування про здійснені операції.