Новини

Компенсація за невикористану відпустку: що необхідно врахувати

16.04.2019 / 15:30

Статтею 3 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі — Закон № 504/96) передбачено, що за бажанням працівника у разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням. Датою звільнення при цьому є останній день відпустки.

Незалежно від того, скільки заяв подаватиме працівник щодо надання відпустки з подальшим звільненням, відділу кадрів підприємства необхідно видати два окремих накази: про надання відпустки та про звільнення. Це пов’язано з тим, що за Переліком № 578/5 зазначені накази мають різні строки зберігання: п’ять років — наказ про надання щорічної відпустки та 75 років — наказ про звільнення. Крім того, ці накази зазвичай зберігаються в різних справах, зокрема, наказ про надання відпустки — у справі «Накази про надання відпусток», а наказ про звільнення — у справі «Накази з особового складу».

Першим варто видати наказ про надання відпустки з таким розрахунком, щоб дотриматися вимог частини першої статті 21 Закону № 504/96 та виплатити працівникові зарплату й відпускні не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

З наказом про звільнення можна не поспішати (раптом працівник передумає звільнятися або захворіє та доведеться скасовувати наказ) і видати його за день — два до останнього дня відпустки (саме цей день буде днем звільнення), щоб встигнути оформити трудову книжку й розрахувати та виплатити працівникові всі належні суми відповідно до статей 47, 116 КЗпП України.

Відповідно до пункту 2 розділу II Постанови КМУ від 08.02.1995 №100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати»: «Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових  відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки,  додаткової відпустки  працівникам,  які  мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання  відпустки  або виплати компенсації за невикористані відпустки».

Таким чином, компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки працівнику зобов’язані виплатити в день звільнення.

Отже, відповідно до п. 2 розділу II Постанови КМУ від 08.02.1995 р. № 100 обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані дні відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані дні відпустки.

За матеріалами ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

«Гарячі лінії»

Дата: 18 липня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42