Новини

Нацбанк обіцяє поступово скасовувати обмеження на валютному ринку

09.05.2019 / 12:00
Нацбанк обіцяє поступово скасовувати обмеження на валютному ринку

Нацбанк продовжуватиме поступову лібералізацію валютного ринку, розпочату у 2016 році. Про це йдеться у Звіті Нацбанку про запровадження заходів захисту на валютному ринку України, підготовленому відповідно до вимог Закону України «Про валюту і валютні операції».

Усі запроваджені заходи захисту де-факто були введені ще до 2016 року. Після цього Нацбанк не вводив нових заходів захисту на валютному ринку, а виключно пом’якшував чи скасовував введені заходи під час економічної кризи. Лише з початку цього року запроваджено близько 30 валютних послаблень, зокрема:

  • збільшення граничного строку розрахунків за експортно-імпортними контрактами вдвічі до 365 днів і одночасне скасування санкцій у вигляді припинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення цих строків;
  • скасування попереднього резервування гривні для купівлі валюти бізнесом (Т+1);
  • підвищення ліміту на репатріацію дивідендів з 7 млн дол. США до 12 млн євро;
  • зниження нормативу обов’язкового продажу валютних надходжень з 50 % до 30 %;
  • дозвіл на вільне використання рахунків юросіб-резидентів за кордоном;
  • скасування процедури реєстрації зовнішніх запозичень;
  • заміна тотального валютного контролю ризик-орієнтованим наглядом, побудованим за принципом «більше ризиків — більше уваги, менше ризиків — менше уваги»;
  • заміна індивідуальних валютних ліцензій зручною системою е-лімітів, яка не вимагає отримання дозволів Нацбанку.

Курс на подальшу лібералізацію валютного ринку є безальтернативним. Кінцева мета — вільний рух капіталу без будь-яких валютних обмежень. Водночас діючі заходи захисту забезпечать послідовність процесу валютної лібералізації, яка є зобов’язанням України в межах програми МВФ.

Нацбанк послаблюватиме та скасовуватиме заходи захисту поступово і в міру поліпшення макроекономічної ситуації з урахуванням оцінки ефектів від вже знятих обмежень на валютному ринку. Це убезпечить від негативних явищ в реальному секторі економіки та на фінансовому ринку і сприятиме економічному зростанню.