Новини

Звільнення за власним бажанням: які виплати гарантовано

16.05.2019 / 14:00
Звільнення за власним бажанням: які виплати гарантовано

На які виплати може розраховувати працівник, звільняючись за власним бажанням? Коли і як потрібно розрахуватися зі звільненим? Які заходи вживаються до порушника у разі недотримання вимог законодавства при звільненні?

Розрахунок при звільненні за власним бажанням включає такі виплати: заробітна плата за фактично відпрацьований час до звільнення з урахуванням дня звільнення; вихідна допомога; компенсація при звільненні за всі невикористані дні відпустки.

Звільняючись за власним бажанням, працівник може розраховувати на виплату вихідної допомоги лише тоді, якщо роботодавець порушив законодавство про працю, умови трудового чи колективного договору. Мінімальний розмір вихідної допомоги у такому разі — не менше тримісячного середнього заробітку. Або це буде розмір виплат, передбачений колективним договором.

Особливих умов нарахування та виплати компенсації за невикористану відпустку при звільненні за власним бажанням немає. Потрібно лише правильно розрахувати кількість невикористаних днів відпустки та середній заробіток.

Про розрахунок при звільненні, а саме — суми, що належать до виплати, роботодавець повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. При виникненні спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, роботодавець в усякому випадку повинен в зазначений строк виплатити неоспорювану ним суму.

У разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП, при відсутності спору про їх розмір, роботодавець повинен виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. За наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум роботодавець повинен сплатити зазначене у ст. 117 КЗпП відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

У разі недотримання зазначених вимог до юридичних та фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, застосовуються фінансові санкції, передбачені абзацом 8 частини 2 ст. 265 КЗпП, у розмірі мінімальної заробітної плати. Також за порушення вимог ст. 116 КЗпП передбачена адміністративна відповідальність.

Управління Держпраці в Кіровоградській області