Новини

Філіальна лібералізація: скасовано ліміт на фінансування представництв українського бізнесу за кордоном

02.07.2019 / 12:20

Для подальшого поліпшення бізнес-клімату Нацбанк скасував низку адміністративних обмежень. Відповідні зміни були внесені постановою Нацбанку від 27.06.2019 р. № 86. Вона набула чинності з 02.07.2019 р.

Йдеться про обмеження, які створювали незручності українським компаніям, іноземним інвесторам та дипломатичним представництвам.

По-перше, враховуючи численні звернення бізнесу, який здійснює зовнішньоекономічну діяльність, скасовано ліміт на фінансування власних закордонних представництв та інших відокремлених підрозділів. Раніше переказ коштів іноземним філіям обмежувався загальним лімітом для юридичних осіб на інвестування за кордон у 2 млн євро на рік. Відтепер операції з переказу коштів безпосередньо на рахунок закордонних підрозділів виведені з-під дії ліміту і не обмежуватимуться в обсягах.

Натомість з метою мінімізації ризиків непродуктивного відтоку капіталу Нацбанк встановив додаткові вимоги для валютного нагляду за такими операціями. Зокрема, він зобов’язав банки отримувати від українських компаній, що мають намір фінансувати власні закордонні підрозділи, розгорнутий кошторис та інші документи, якими обґрунтовується необхідність такої трансакції.

До того ж, зазначене пом’якшення не поширюватиметься на операції з переказу коштів у країни-агресори/окупанти, офшорні зони та країни, що не виконують або не належно виконують рекомендації FATF.

По-друге, спрощується реінвестування доходів іноземних інвесторів від операцій з українськими цінними паперами. Нерезидентам дозволено переказувати кошти, отримані за цінними паперами, що обліковуються в іноземному банку-депозитарії, з коррахунку цієї установи на власний рахунок в Україні. Це дасть змогу уникати ситуацій, коли інвестори втрачатимуть на додатковій конвертації валют через неможливість прямого зарахування доходів у гривні одразу на свій гривневий рахунок.

По-третє, скасовується заборона розрахунків в готівковій іноземній валюті для оплати фізичними та юридичними особами консульських зборів за легалізацію товаросупровідних документів у дипломатичних представництвах або консульських установах країн, які не приєдналися до Гаазької конвенції від 05.10.61 р. До таких країн належать Алжир, Афганістан, В’єтнам, Єгипет, Індонезія, Йорданія, Ірак, Іран, Камерун, Канада, Катар, Кувейт, Ліван, ОАЕ, Саудівська Аравія, Сирія, Судан, Таїланд, Уругвай.

По-четверте, перелік трансакцій, які дозволяється проводити в іноземній валюті на території України, доповнено операціями між фінансовою установою та Кабінетом Міністрів України в межах міжнародних договорів про кредити, гранти, позики. Це знизить валютні ризики держави під час здійснення таких операцій.

По-п’яте, удосконалено ризик-орієнтований нагляд банків у частині перевірок іноземних банків-контрагентів, перерахування яким здійснюють українські компанії. Відтепер банки самостійно на підставі інформації з публічних джерел визначатимуть ступінь ризику іноземних банків-контрагентів за валютною операцією. Раніше вони використовували для цього перелік, наданий Нацбанком на підставі інформації Державної служби фінансового моніторингу.

Такі зміни були внесені до затверджених на початку року таких документів Нацбанку: Положення про здійснення операцій з валютними цінностями; Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті; Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції.