Новини

Моменти виникнення зобов’язань зі сплати податків і переходу права власності у разі придбання нерухомості

02.07.2019 / 15:00
Моменти виникнення зобов’язань зі сплати податків і переходу права власності у разі придбання нерухомості

Олег Нікітін, адвокат
керівник судово-правового департаменту
юридичного об’єднання ID Legal Group


У цій статті розглянемо позицію податкового органу, викладену в ІПК № 1968/6/99-99-15-03-02-15 (далі — ІПК № 1968), щодо моменту виникнення зобов’язань з ПДВ та податку на прибуток при продажу платником об’єкту нерухомості на умовах відстрочення оплати.

1. Виникнення зобов’язань з ПДВ

За загальновідомими правилами відповідно до норм ПК України момент (дата) виникнення зобов’язань із ПДВ обумовлюється настанням у конкретному звітному періоді однієї із двох подій, яка за договірними зобов’язаннями стається раніше: дата зарахування коштів на р/р  або дата поставки товару.

Предметом розгляду в ІПК № 1968 була купівля-продаж об’єкта нерухомості, що здійснювалася з відстроченням оплати, зокрема шляхом щомісячної оплата протягом 12 календарних місяців, відповідно і перехід права власності на вказаний об’єкт здійснювався лише після оплати останнього платежу та завершувався складанням і підписання акта приймання-передачі на цей об’єкт.

Однак на відміну від ІПК № 1874/6/99-99-15-03-02-15 (далі — ІПК № 1874) в ІПК № 1968 міститься висновок: дата виникнення зобов’язань з ПДВ настає в момент переходу права власності на об’єкт нерухомості (фактичного передання об’єкта нерухомості після сплати останнього щомісячного платежу, що підтверджується оформленням відповідного акта приймання-передачі).

Дата виникнення зобов’язань з ПДВ по операції щодо купівлі-продажу об’єкта нерухомості слугуватиме підставою для складання та реєстрації податкової накладної.

ІПК № 1968 надавалася платнику, який був продавцем вказаного об’єкта, а для покупця факт придбання об’єкта нерухомості є моментом виникнення у нього права на кредит із ПДВ.

2. Виникнення зобов’язань із податку на прибуток

При продажу об’єкта нерухомості платник отримує прибуток, який підлягає оподаткуванню податком на прибуток.

Проданий об’єкт нерухомості належить до основних засобів, який платник використовував в своїй господарській діяльності, тому при визначенні податку на прибуток фінрезультат до оподаткування збільшується на суму залишкової вартості активів підприємства (основні засоби, інші необоротні та нематеріальні активи), яка визначається за правилами бухобліку, і зменшується на суму їх залишкової вартості.

Таким чином, з урахуванням вищезазначеного можна дійти висновку, що згідно з нормами ПК України визначення дати виникнення зобов’язань з ПДВ та податку на прибуток і переходу права власності на об’єкт господарської операції залежить від виду такої операції та об’єкта оподаткування, у зв’язку з цим вони можуть як збігатися у часі, так і не збігатися

«Гарячі лінії»

Дата: 28 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42