Новини

Пам’ятка для осіб, яких викликають для допиту як свідків у податкових кримінальних провадженнях

15.07.2019 / 16:00

Микита Задорожний, адвокат ID Legal Group


Порядок здійснення виклику для допиту у кримінальному провадженні  був предметом не однієї публікації та різного роду роз’яснень. Але, як свідчить практика, необхідність у повторенні «пройденого матеріалу» є.

Цього разу роз’яснення стосуватиметься не того, що повинен, може чи не має права робити слідчий під час здійснення виклику, а того, як поводитися людині, яку викликають для допиту.

Наведеними нижче рекомендаціями можуть скористатися потенційні свідки в будь-якому кримінальному провадженні, але найбільше вони стануть у пригоді засновникам-директорам підприємств, оскільки їх статус свідка у податковому кримінальному провадженні є досить умовним.

Отже, до Вас за місцем роботи чи мешкання з’явились співробітники податкової міліції, які метою свого візиту називають вручення Вам повістки до слідчого. Що робити в такому випадку.

1. Не панікувати.

2. Попросити візитерів назвати себе та пред’явити службові посвідчення.

3. Якщо посвідчення пред’явлені —  записати прізвища, імена, по батькові, посади та контактні дані «гостей». Отримати повістку. Про вручення повістки повідомити свого адвоката. Передати йому повістку чи її фотокопію.

4. Якщо посвідчення не пред’явлені — відмовитись від отримання повістки, подальшої комунікації з візитерами та вимагати від них покинути приміщення, де Ви знаходитесь. У разі невиконання Ваших вимог — викликати поліцію.

5. Під час очікування приїзду поліції, зателефонувати адвокату (це слід зробити так, щоб візитери помітили) і повідомити «гостей»  про те, що адвокат вирушив до Вас.

Практика свідчить, що виконання п. 5 достатньо для того, щоб «гості» покинули місце Вашого перебування, залишивши повістку в дверях. Така повістка не спричиняє для Вас будь-яких юридично значимих наслідків, але за інформативною цінністю не відрізняється від врученої належним чином.

Виклик поліції необхідний для фіксації як самого факту візиту до Вас, так і особистих даних візитерів. Ці дані за потреби можуть бути використані при оскарженні неправомірних дій співробітників податкової міліції. 

Нерідко трапляється, що податківці, хоч і дотрималися  вимог закону щодо порядку вручення повістки, намагаються не відкладати «бесіду» на потім і розпочинають допит одразу. Кілька порад на такий випадок.

1. НЕ ДАВАТИ ЖОДНИХ ПОЯСНЕНЬ!!! В момент отримання повістки спілкування обмежується лише набором фраз, необхідним для вручення-отримання повістки.

2. Допит може бути проведений не раніше, ніж через три дні після вручення повістки, тому не погоджуйтесь на допит безпосередньо після вручення повістки на місці вручення чи на пропозицію або вимогу негайно «проїхати» для допиту.

3. Повідомте  особі, яка вручила повістку, що будь-які розмови з питань, які виходять за межі формальностей при врученні виклику, можуть мати місце лише за участі Вашого адвоката.

4. Не підтримуйте спроб особи, яка вручає повістку, розпочати  з Вами розмову на будь-які теми і з будь-яких приводів.

5. Якщо після вручення повістки від Вас вимагають дій, не підкріплених ухвалою судді  (надати документи, впустити до приміщення офісу, квартири, надати доступ до баз даних, комп’ютерної техніки  тощо) — відмовляйтесь їх задовольняти: вони в будь-якому випадку незаконні!

Зустрівши опір, представник контролюючого органу, ймовірно, намагатиметься «переконати» непокірного свідка, а тому вдасться до своїх «лайфхаків», які полягають у погрозах примусово доставити свідка до слідчого або взагалі запроторити його за ґрати.

З цього приводу слід пам’ятати про таке.

1. Статті КК України (злочини за якими уповноважений розслідувати слідчий податкової міліції) взагалі не передбачають такої санкції, як позбавлення волі.

2. ДО СВІДКА НЕ МОЖЕ БУТИ ЗАСТОСОВАНО ТРИМАННЯ ПІД ВАРТОЮ або інший запобіжний захід.

3. Привід свідка для допиту може бути здійснено лише за ухвалою слідчого судді і лише в результаті неодноразової неявки для допиту без поважних причин за належним чином врученими повістками.

4. ВІДМОВА БУТИ ДОПИТАНИМ БЕЗПОСЕРЕДНЬО ПІСЛЯ ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИ НЕ Є ВІДМОВОЮ СВІДКА ДАВАТИ СВІДЧЕННЯ, передбаченою ст. 385 КК України.

Отже, погрози позбавити свідка волі, притягнути до кримінальної відповідальності за відмову давати свідчення не мають під собою ніякого законного підґрунтя.

Насамкінець, хотілося б зауважити, що вибір конкретного способу дій залежить від обставин, в яких доводиться діяти, але здебільшого отримання повістки не призводить до погіршення Вашого становища, а, навпаки,  дає змогу отримати з різних джерел інформацію до того, як її від Вас намагатиметься отримати слідчий. Тому не варто докладати надто багато зусиль для того, щоб від неї сховатись.

Про те, як діяти на самому допиті, розповімо в наших наступних публікаціях.

«Гарячі лінії»

Дата: 9 квітня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42