Новини

Про що можуть свідчити маніпуляції з товарними чеками

22.07.2019 / 13:30

Придбали товар, а чек викинули у смітник або й взагалі не дочекалися, коли той надрукується? — Картина досить звична для більшості сучасних українців. Проте мало хто здогадується, які ж наслідки спричиняє ця, так би мовити,  легковажність.

Товарний чек з відпуску товарів —  насправді  надзвичайно важливий документ. Він оформлюється під час здійснення товарної операції, тож, є підставою для нарахування податкових зобов’язань, а отже, для формування податкового кредиту і, відповідно, для отримання державних відшкодувань з ПДВ. Тому, маніпулюючи нами, кмітливі підприємці вигадують безліч схем ухилення від сплати податків до бюджету та отримання відшкодувань, зокрема, з ПДВ від держави. А це — недоотримані кошти до бюджету, недобудовані дороги, недонараховані кошти на покращення соціально-побутових умов для українців, тощо.

Контролюючі органи відпрацювали дієвий механізм розкриття та попередження подібних незаконних схем. У цьому контексті досить красномовною є справа стосовно однієї з відомих мереж автозаправних станцій в Україні.

Так, днями Окружний адміністративний суд міста Києва за маніпуляції з товарними чеками з відпуску бензину зобов’язав мережу АЗС сплатити 18,6 млн грн. Доведено: торгівля податковими зобов’язаннями з ПДВ — зворотна схема ухилення від оподаткування.

Суть справи така: під час документальної планової перевірки підприємства, що реалізує нафтопродукти через мережу АЗС за договорами комісії, фахівці Офісу встановили, що реалізація палива у значних обсягах здійснювалася на ризикові підприємства, на яких подальша реалізація не відбувалася.

Ретельне вивчення первинних документів, зокрема чеків РРО, засвідчило, що відпуск нафтопродуктів (по 10 — 50 л) на зазначені підприємства через АЗС, мав би здійснюватися одночасно в різних містах України. За податковою інформацією стосовно контрагентів, зібраною фахівцями Офісу з різних джерел під час вивчення справи, встановлено: «покупці» не мають не лише власних та орендованих транспортних засобів, а й не здійснюють жодних господарчих операцій, які б потребували використання пального в такій кількості, а також не мають водіїв, які б могли заправлятися на АЗС у різних містах.

Як бачимо, встановлено нереальність здійснення господарських операцій з контрагентами-покупцями нафтопродуктів та, відповідно, недостовірність показників податкового обліку, сформованих на підставі таких господарських операцій з реалізації нафтопродуктів на адресу ризикових контрагентів. Тобто мала місце торгівля податковими зобов’язаннями з ПДВ — як зворотна схема ухилення від оподаткування.

За операціями з відображення реалізації нафтопродуктів, реальність яких не підтверджено, підприємству донараховано податок на прибуток з урахуванням штрафних санкцій — 18,6 млн грн.

Позицію Офісу великих платників підтримав Окружний адміністративний  суд міста Києва. З деталями справи можна  ознайомитися за номером: № 640/18535/18.