Новини

Власні кошти на розрахунковий рахунок ФОП. Чи включати до складу доходу?

24.07.2019 / 15:40

Наталія Сухарева, аудитор
керівник податкового та митного департаменту юридичного об’єднання ID Legal Group


Наша публікація буде цікава для тих ФОП (платників єдиного податку), що здійснюють операції з внесення власних коштів на рахунок, який відкрито ФОП (платником єдиного податку), для проведення підприємницької діяльності.

Отже, потребує пояснення запитання: чи включаються до складу доходу платника єдиного податку внесені ФОП власні кошти на розрахунковий рахунок?

Спершу визначимо, що є доходом ФОП — платника єдиного податку відповідно до норм ПКУ.

Наразі отриманий протягом звітного періоду дохід у грошовій формі (або в готівковій, або в безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, вважається доходом платника єдиного податку.

Який існує порядок щодо відкриття банківських поточних рахунків для ФОП?

Інструкцією про порядок відкриття рахунків визначено перелік рахунків, які відкриваються банком, а саме:

- поточний рахунок для проведення підприємницької діяльності для ФОП;

- поточний рахунок для фізичних осіб, які не є підприємцями.

Це означає, що ФОП має право з розрахункового рахунку для ведення підприємницької діяльності ФОП користуватися коштами для власних потреб.

Нагадуємо, що платники єдиного податку ведуть облік доходів, відповідно до норми ПКУ (пп. 296.1.1 — 296.1.3 ) з щоденним відображенням у Книзі обліку доходів — отриманих доходів від діяльності за підсумками робочого дня.

Зокрема, у Книзі обліку доходів відображаються кошти, які надійшли на рахунок ФОП, отримана готівка та вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Обсяг отриманих доходів, зазначених в Книзі обліку доходів відображається в податковій декларації платника єдиного податку.

А це означає, що кошти, які надійшли на поточний рахунок ФОП, включаються до його доходу (з урахуванням ст. 292 ПКУ).

Таким чином, можна зробити такий висновок: у разі якщо ФОП вносить на свій поточний рахунок, який відкрито для проведення підприємницької діяльності, суму коштів (готівки), яку відображає в Книзі обліку доходів, та в платіжному документі визначає, що це виручка, то така сума готівки повторно не включається до складу доходу ФОП.

Таку думку висловила ДФС України у своїй ІПК (лист  від 07.05.2019 р. № 1995/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).

«Гарячі лінії»

Дата: 14 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42