Новини

Виплата авансу/зарплати: які строки має бути дотримано?

25.07.2019 / 11:10
Виплата авансу/зарплати: які строки має бути дотримано?

Нарахування та виплата зарплати, ніби, і звична справа для бухгалтера, однак потребує неабиякої уважності. Адже помилка в розрахунках та порушення строків виплати загрожують відповідальністю не лише бухгалтеру, а й керівнику підприємства чи установи та порушують права працівників. Розберемося зі строками виплати авансу та зарплати працівникам, які висуває трудове законодавство.

Строки та періодичність виплати зарплати працівникам закріплені в ст. 115 КЗпП і ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР.

Цими нормами передбачено, що виплата зарплати має здійснюватися:

  • у робочі дні за графіком роботи підприємства;
  • не рідше ніж двічі на місяць, а проміжок часу між цими двома виплатами не має перевищувати 16 календарних днів;
  • не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Визначаючи в колдоговорі (іншому нормативному акті роботодавця, погодженому з профспілкою) конкретні дати для виплати зарплати, роботодавцям необхідно дотримуватись одночасно всіх наведених вище умов.

З огляду на це можна сформулювати конкретні  числа місяця, у які потрібно вкластися під час виплати зарплати за першу половину місяця (аванс) і за звітний місяць:

  • зарплата за місяць має виплачуватися не пізніше сьомого числа місяця, а отже, має провадитися в період із першого по сьоме число.
  • якщо зарплата за місяць виплачується із першого  по сьоме число місяця, тоді аби дотриматися проміжку не більш ніж 16 календарних днів між виплатами, аванс має виплачуватися із 16 по 22 число. Аналогічні дати наводило й Мінсоцполітики в листі від 09.12.2010 р. № 912/13/155-10.

Тому й виходить, що підприємство може визначити в колдоговорі такі дати виплати зарплати й авансу, відповідно:

1 та 16 (17) числа;

2 та 17 (18) числа;

3 та 18 (19) числа;

4 та 19 (20) числа;

5 та 20 (21) числа;

6 та 21 (22) числа;

7 та 22 числа.

Чому на 23 число не можна виплачувати аванс? А все через те, що виплата має бути проведена не пізніше сьомого дня, який слідує за першою половиною місяця, а після 15 числа сьомий день припадає якраз на 22 число.

Конкретні строки виплати авансу та зарплати необхідно прописати в колдоговорі чи іншому нормативному акті роботодавця, приміром, у Положенні про оплату праці, що погоджені з виборним органом первинної профспілки чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а за відсутності таких органів — представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом).

Тобто роботодавець має встановити в названих документах саме конкретні дати виплати авансу та зарплати, приміром, 7 та 22 число місяця, а не проміжки часу з 1 по 7 число та з 16 по 22 число місяця.

Однак якщо день виплати збігається із вихідним, святковим або неробочим днем, тоді зарплата виплачується напередодні (частина друга ст. 115 КЗпП, частина друга ст. 24 Закону про оплату праці). Зважаючи на те, що це законодавча вимога, прописувати її в нормах колдоговору чи положення про оплату праці не потрібно, як і не варто щомісяця в таких документах коригувати дати виплати зарплати з поправкою на вихідні дні.

За матеріалами ГУ Держпраці у Кіровоградській області