Новини

Арешт ліміту ПДВ: невідповідність позицій апеляційного та районних судів

02.08.2019 / 17:00
Арешт ліміту ПДВ: невідповідність позицій апеляційного та районних судів

Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group


Незважаючи на позицію Київського апеляційного суду, що з'явилася ще в другій половині 2018 року, слідчі органи продовжують вносити клопотання, а суди першої інстанції — накладати арешти на ліміти ПДВ суб'єктів підприємницької діяльності.

Колегія суддів Київського апеляційного суду чітко вказала на невідповідність ліміту ПДВ в системі електронного податкового адміністрування критеріям ст. 98 КПК України. А саме, що ліміт ПДВ не є грошовими або електронними засобами, які можна конфіскувати або направити на відшкодування шкоди, тобто не є майном.

Крім того, ліміт ПДВ не підпадає і під визначення «речовий доказ», який є предметом, знаряддям злочину або річчю, отриманою протиправним шляхом, оскільки отриманий в результаті законної фінансово-господарської діяльності підприємства.

Статтею 170 КПК України визначено предмет накладення арешту: рухоме, нерухоме майно, гроші в готівковій та безготівковій формі, в тому числі кошти і цінності на банківські рахунки або на зберіганні в банках, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права. Ліміт ПДВ як предмет накладення арешту в цій нормі відсутній. Таким чином, це питання не врегульоване на законодавчому рівні.

Усім відомо, що арешт ліміту ПДВ блокує діяльність підприємств, позбавляючи можливості реєструвати податкові накладні, що призводить до подальших податкових порушень.

Крім недотримання в разі накладення арешту на ліміт ПДВ слідчими суддями вимог статей 132,173 КПК України, згідно з якими при прийнятті рішення суддя повинен врахувати обґрунтовану підозру у вчиненні злочину, достатність доказів, розмір збитку і багато іншого, виникає об'єктивне питання про відсутність такий тривалий час єдиної позиції судів апеляційної та першої інстанцій. Першим кроком до врегулювання може бути роз'яснення Верховного Суду України, який висловить єдину судову позицію з цього питання.

До тих пір, поки питання про накладення арешту на ліміт ПДВ не врегульовано на законодавчому рівні, такий арешт не може бути законним.

Підбиваючи підсумок, рекомендуємо в разі накладення арешту на ліміт ПДВ невідкладно звертатися з клопотанням до апеляційної інстанції про скасування рішення першої інстанції і в першу інстанцію — про скасування такого арешту.