Новини

Торгівля тютюном: чи можливо на спрощеній системі?

11.09.2019 / 09:45
Торгівля тютюном: чи можливо на спрощеній системі?

Наталія СУХАРЕВА,
аудитор, керівник Податкового та митного департаменту юридичного об’єднання


З’ясуємо, чи можуть фізичні особи — підприємці, які здійснюють продаж підакцизних товарів (тютюну), застосовувати спрощену систему оподаткування.

Нормами ПКУ визначено, що до платників єдиного податку першої групи належать фізичні особи — підприємці, які здійснюють продаж товарів з місць на ринках, з обсягом доходу за рік до 300 тис. грн і які не використовують працю найманих осіб.

Натомість у пп. 3 пп. 291.5.1 ст. 291 ПКУ є пряма заборона для фізичних осіб — підприємців — платників єдиного податку першої — третьої груп здійснювати продаж підакцизних товарів.

До таких товарів належать, зокрема, тютюн, тютюнові вироби (сигарети, цигарки, сигари тощо) та замінники тютюну (замінники для куріння, смоктання та жування) (п. 215.1 ст. 215 ПКУ, ст. 1 Закону України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР).

Крім того, суб’єкт господарювання має право здійснювати роздрібну торгівлю тютюновими виробами за наявності у таких платників ліцензії на роздрібну торгівлю.

При цьому слід пам’ятати про те, що суб’єкт господарювання, який здійснює продаж підакцизних товарів (тютюнових виробів), є платником акцизного податку. Зокрема, операції з реалізації тютюнових виробів у роздрібній торгівлі є об’єктом оподаткування акцизним податком.

Отже, у разі якщо фізична особа — підприємець здійснює роздрібну торгівлю тютюновими виробами, така особа не може бути платником єдиного податку першої — третьої груп. Роздрібну торгівлю тютюновими виробами можна здійснювати виключно на загальній системі оподаткування. При цьому суб’єкт господарювання має зареєструватися платником акцизного податку та отримати ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами.

Таку позицію викладено ДФС України в ІПК від 07.08.2019 р. № 3676/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

«Гарячі лінії»

Дата: 14 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42