Новини

Списання ТМЦ з подальшою їх переробкою та постачанням як вторсировини: коли ПДВ не нараховується?

19.09.2019 / 15:00

ДПС України розглянула ситуацію, коли ТМЦ, що були придбані платником податку, не можуть бути використані за їх призначенням, у зв’язку з чим вони перетворюються платником податку на склобій (із залученням для цього інших суб’єктів господарювання — виконавців), який в подальшому піддягає реалізації як вторинна сировина. Таким чином, внаслідок здійснення вищезазначених операцій товарно-матеріальні цінності (пляшки) списуються з балансу, а на баланс оприбутковуються інші товарно-матеріальні цінності (склобій).

При цьому операція з перетворення пляшок на склобій із залученням для цього іншого суб’єкта господарювання — виконавця, є за своєю сутністю окремою операцією з надання послуг для такого залученого суб’єкта господарювання (виконавця), за якою такий суб’єкт господарювання повинен визначити податкові зобов’язання, а отримувач послуг (запитувач) має право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту (за умови дотримання інших норм ПКУ для формування податкового кредиту). Тобто така операція є господарською та спрямована на отримання доходу саме таким виконавцем, а не платником податку (запитувачем), якому такий виконавець надає послуги із перетворення пляшок на склобій.

Враховуючи викладене, у разі списання пляшок у зв'язку з неможливістю їх використання за прямим призначенням та у зв’язку з перетворенням їх у склобій, такі пляшки не можуть бути використані у межах господарської діяльності підприємства. Надалі у межах господарської діяльності може бути використаний саме такий склобій (вторинна сировина, яка підлягає реалізації).

Отже, при списанні товарно-матеріальних цінностей (пляшок), які не можуть бути використані у межах господарської діяльності платника податку, податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються за умови, що їх вартість включається до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об'єктом оподаткування ПДВ та пов'язані з отриманням доходів.

У разі недотримання цієї умови при списанні таких товарно-матеріальних цінностей платник зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ за основною ставкою згідно з пп. «г» п. 198.5 ст. 198 ПКУ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну, оскільки такі товари не використовуються в оподатковуваних операціях.

При подальшому постачанні вторинної сировини (склобою), отриманої після переробки товарно-матеріальних цінностей (пляшок), податкові зобов'язання з ПДВ визначаються за правилом «першої події» відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПКУ виходячи з бази оподаткування, визначеної згідно з п. 188.1 ст. 188 ПКУ (у випадку, описаному у зверненні, виходячи з договірної ціни продажу такої вторинної сировини, яка відповідає її балансовій вартості).

/ІПК від 11.09.2019 р. № 123/6/99-00-07-03-02-15/ІПК/

«Гарячі лінії»

Дата: 24 жовтня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42