Новини

Податкова знижка: що, як і коли

25.09.2019 / 14:30
Податкова знижка: що, як і коли

Наталія Сухарева, аудитор


Податкова знижка надається виключно фізичній особі шляхом зменшення до оподаткування доходу у вигляді заробітної плати такої особи за звітний рік, на суму витрат з придбання товарів, робіт, послуг, які було здійснено такою особою протягом року (пп. 14.1.170 ПКУ). При цьому важливо, щоб сума таких витрат була підтверджена документально.

Звертаємо увагу, що перелік витрат, за якими фізична особа має право на отримання податкової знижки, підстави для нарахування, визначено нормою ст. 166 ПКУ.

Так, наприклад, фізична особа має право включити до податкової знижки суми коштів, які було оплачено такою особою на користь закладів вищої освіти та інших закладів з метою отримання освіти такою особою або членом її сім’ї.

Отже, у разі якщо особа має право та хоче отримати податкову знижку, така особа має подати річну декларацію за рік  (за  період з 1 січня по 31 грудня) наступного за звітним роком (пп. 166.1.2 ПКУ).

 У такій податковій декларації зазначаються підстави, за якими фізична особа має право на податкову знижку, та вказуються суми оплачених витрат з придбання товарів, робіт, послуг.

А отже, як зазначено вище, до податкової знижки включаються витрати з оплати товарів, послуг, робіт, які фактично здійснені фізичною особою у звітному році та які документально підтверджені договорами між продавцем (виконавцем) та фізичною особою, квитанціями, чеками, касовими ордерами тощо з зазначенням у таких документах особи покупця, яка отримала такі товари, послуги, роботи (п. 166.2 ПКУ). Окрім того, у таких документах має бути зазначена вартість товарів, послуг, робіт, дата їх продажу та наявність реквізитів, передбачених нормами чинного законодавства.

Наразі для використання свого права на податкову знижку фізична особа має підтвердити понесені витрати розрахунковими (платіжними) документами, у яких безпосередньо має бути вказана та фізична особа, яка отримуватиме  податкову знижку.

Таку позицію ДФСУ визначено у ІПК (лист ДФС від 19.07.2019 р. № 3375/В/99-99-13-02-03-14/ІПК).