Новини

Відсутність рішення суду в кримінальній справі не дає підстав для прийняття ППР за результатами перевірки, призначеної у такій справі

27.09.2019 / 10:20

У цій справі суди встановили, що на момент прийняття спірних ППР і вирішення спору по суті рішення у кримінальній справі, в межах якої проведено документальну перевірку позивача, не прийнято. За таких обставин суд касаційної інстанції дійшов висновку про відсутність у відповідача правових підстав для прийняття ППР, які оскаржуються позивачем.

Якщо грошове зобов’язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність. (п. 86.9 ст. 86 ПКУ (в редакції, чинній на момент
призначення перевірки та прийняття спірних ППР)).

Відсутність відповідного рішення суду в кримінальній справі не дає підстав органу податкової служби для прийняття ППР про визначення грошового зобов’язання платнику податків за результатами перевірки, призначеної у кримінальній справі.

Отже, підстави та спосіб реалізації податковим органом владних управлінських функцій залишилися поза увагою судів попередніх інстанцій. Вони акт перевірки позивача оцінили як доказ складу податкових правопорушень без урахування того, що останній є доказом, отриманим у межах кримінального провадження, а тому помилково надали оцінку реальності господарських операцій між позивачем та його контрагентами.

/Постанова ВС від 14.09.2019 р. у справі № 809/198/13-а/