Новини

ЄСВ у «незалежників»: планується податкове вдосконалення

27.09.2019 / 14:55

Удосконалити норми чинного законодавства щодо нарахування та сплати ЄСВ особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, пропонується у законопроекті № 2166, зареєстрованому у Верховній Раді 20 вересня.

Як йдеться у пояснювальній записці, Закон «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон) містить суперечливі положення щодо окремого кола платників єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ). Відповідно до платники ЄСВ розмежовані на фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Однак, практика діяльності податкових органів показує негативний  системний досвід безпідставного встановлення фізичним особам-підприємцям ознаки незалежної професійної діяльності.

Оскільки Закон не визначає такого платника ЄСВ, як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності, то самостійне встановлення фізичній особі-підприємцю ознаки незалежної професійної діяльності прямо протирічить встановленому порядку постановки на облік суб’єктів підприємницької діяльності як платників ЄСВ.

Крім цього, обов’язок сплати ЄСВ пенсіонерами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, є також дискримінаційним. Пенсіонери – суб’єкти підприємницької діяльності звільнені законодавством від сплати такого внеску.

Встановлення обов’язку сплати ЄСВ  без отримання доходу не відповідає легальній меті державного регулювання даного виду відносин та є непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об’єктом нарахування ЄСВ саме отриманий дохід. Також зазначене положення суперечить Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо кола осіб, які мають право на державну трудову пенсію.

З метою врегулювання питання щодо нарахування та сплати ЄСВ  пропонується внести зміни до статей 4 та 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», в тому числі поширивши пільги щодо сплати ЄСВ, застосованого до пенсіонерів, на пенсіонерів, які здійснюють незалежну професійну діяльність.