Новини

РРО по-новому: для кого та коли розпочнуться зміни?

30.09.2019 / 12:40
РРО по-новому: для кого та коли розпочнуться зміни?

Тетяна САВЧУК, аудитор,
керівник Департаменту обліку та аудиту юридичного об’єднання ID Legal Group


20.09.2019 р. на засіданні ВРУ було розглянуто у другому читанні та прийнято в цілому законопроект № 1053-1 «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг. Він докорінно змінює принципи застосування РРО (касових апаратів) та стосується великого кола суб’єктів господарювання. Розглянемо прийняті новації детальніше.

Програмний РРО

Вперше цим Законом передбачається можливість використовувати не тільки касовий апарат як РРО, а й програмний РРО. Вочевидь, це те програмне забезпечення (безкоштовне!), яке ще ніхто не бачив і про яке анонсувала податкова служба, — «касовий апарат у смартфоні». Будь-який суб’єкт господарювання, який має смартфон, матиме змогу зареєструвати свої розрахункові операції з використанням такого програмного забезпечення, що позбавлятиме його обов’язку купувати додаткове обладнання у вигляді касового апарату та обслуговувати його.

Такий програмний РРО створюватиме розрахункові документи прямо на фіскальному сервері податкової служби і споживач матиме змогу перевірити їх наявність на сервері ДПС.

Крім того, використання програмного РРО позбавить суб’єкта господарювання обов’язку створювати та зберігати протягом трьох років контрольну стрічку, яка потрібна буде лише у разі проведення розрахункової операції офлайн (режим офлайн може тривати не більше 36 год) до моменту передання інформації на фіскальний сервер ДПС.

Облік товарних запасів

Законопроектом № 1053-1 запроваджено обов’язковість ведення обліку товарних запасів для тих суб’єктів господарювання, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів із напів- або дорогоцінних металів та каміння. При цьому документи мають бути на усі товари, що знаходяться в місці продажу, зберігатись у місці продажу та на вимогу контролюючого органу мають одразу бути надані для перевірки у випадку її проведення.

Суб’єкт господарювання може відмовитися від ведення КОРО та РК, написавши про це відповідну заяву до контролюючого органу під час реєстрації ЕККА. У такому разі під час виходу з ладу ЕККА чи за відсутності електроенергії суб’єкт господарювання взагалі не має права проводити розрахункові операції.

Відповідальність за порушення

Прийнятим законопроектом посилюється відповідальність за вчинені порушення у сфері законодавства про РРО, а саме:

проведення розрахункової операції через РРО чи програмний РРО на неповну суму вартості проданих товарів або непроведення реєстрації розрахункової операції взагалі, невідповідність залишку коштів у касі на суму понад 10 % розміру мінімальної заробітної плати, тягне за собою відповідальність:

- 100 % від суми порушення для першого разу (раніше було 1 грн) розмір штрафу до 01.10.2020 р. 10 % від суми порушення або

- 150 % за кожне повторно вчинене порушення (раніше було 100 %) розмір штрафу до 01.10.2020 року 50 % від суми порушення;

некоректне застосування чи незастосування КОРО та РК:

- 50 НМДГ (раніше було 20 НМДГ);

порушення складання контрольної стрічки чи спотворення даних у ній:

- 30 НМДГ (раніше було 10 НМДГ);

порушення порядку програмування товарів в РРО:

- 5 НМДГ, за порушення програмування непідакцизних товарів або послуг в частині їх найменування, ціни та кількісного обліку (раніше не було);

- 300 НМДГ за порушення програмування підакцизних товарів (раніше було 5 НМДГ);

порушення порядку використання прибуткових/видаткових касових ордерів у касах підприємств:

- 20 НМДГ (раніше було 10 НМДГ);

застосування ЕККА із конструкційними змінами:

- 300 НМДГ (раніше було 100 НМДГ);

порушення порядку подання звітності по РРО та копій фіскальних звітів:

- 30 НМДГ (раніше було 10 НМДГ).

Крім того, штраф у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, але не менше 10 НМДГ тепер застосовуватиметься до тих суб’єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів із використанням РРО (програмного РРО), крім «спрощенців» без сплати ПДВ за винятком суб’єктів господарювання, що реалізують технічно складні побутові товари, лікарські засоби та вироби медичного призначення чи ювелірні або побутові вироби із напів- або дорогоцінних металів і каміння.

Кешбек

Законопроектом № 1053-1 передбачається, що у разі реалізації товару/послуги на суму понад 850 грн було допущено порушення щодо реєстрації розрахункової операції, покупець має право звернутись із скаргою до податкового органу. До скарги має бути доданий встановлений перелік документів. За результатами сплачених штрафних санкцій за такими зверненнями передбачається повернення покупцю 100 % вартості реалізованого з порушенням закону товару/послуги.

РРО обов'язковий для «спрощенців»

Необхідно також згадати прийнятий разом із законопроектом № 1053-1 законопроект № 1073 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг», яким власне і встановлюється тотальна фіскалізація.

Законодавцями надається річний період для платників єдиного податку другої — четвертої груп для того, аби встановити собі ЕККА або програмний РРО (перша група платників єдиного податку залишається без вимоги щодо використання РРО). Саме з 01.10.2020 р. платники єдиного податку другої — четвертої груп зобов’язані будуть використовувати РРО або програмний РРО незалежно від обсягів реалізації, якщо вони здійснюють:

- реалізацію товарів (надання послуг) через Інтернет;

- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;

- роздрібну торгівлю уживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);

- діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, крім продажу з автоцистерн, цистерн, бочок та бідонів; страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу;

- діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;

- діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);

- реалізацію текстилю (окрім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабміном.

З 01.01.2021 р. РРО або програмний РРО мають застосовувати всі платники єдиного податку другої — четвертої груп незалежно від виду діяльності, який вони здійснюють. Тому збільшення дозволених обсягів реалізації для платників єдиного податку другої групи до 2,5 млн грн уже не дуже тішить.