Новини

Чергові зміни до КПК України: більш жорсткі умови для розшукуваних і затриманих

01.10.2019 / 12:30

Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group


Чергові зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПКУ), внесені законопроектом від 20.09.2019 р. № 2164, сприяють спрощенню роботи прокуратури та обтяжують умови для підозрюваних у кримінальних провадженнях.

Так, змінами до ст. 134 КПКУ спрощено підстави для відкриття спеціального досудового розслідування та спеціального досудового провадження, а саме: для їх відкриття тепер буде достатньо винесення слідчим (прокурором) постанови про оголошення в міждержавний або міжнародний розшук. Діюча ще на сьогодні ст. 134 КПКУ передбачає відкриття спеціальних проваджень тільки на підставі оголошення особи у міждержавний або міжнародний розшук. У процесі оголошення особи у розшук винесення постанови є першим етапом, тому наявність достатніх підстав для відкриття спеціального провадження залежала не тільки від слідчого (прокурора). З моменту опублікування Законопроекту № 2164 фактично таке рішення прийматиметься разом з винесенням постанови про оголошення особи в розшук.

Заплановано внесення змін і до ст. 183 КПКУ «Тримання під вартою». Суддів позбавили можливості визначати розмір застави під час розгляду клопотань про взяття під варту в разі наявності постанови про оголошення особи в розшук.

Крім того, змінами до ст. 197 КПКУ визначено, що строк дії ухвали про взяття розшукуваної особи під варту або домашній арешт не визначається. Взагалі такий строк не може перевищувати 60 діб, але після прийняття законопроекту № 2164, це не стосується розшукуваних осіб і строк їх тримання під вартою тоді обмежується тільки строками досудового розслідування. В такому разі затриманій та арештованій особі, яка перебувала у розшуку, потрібно розраховувати тільки на апеляційне оскарження та клопотання сторони захисту про зміну запобіжного заходу, інакше залишити СІЗО до закінчення досудового чи судового розгляду шансів мало.

Внесеними змінами до ст. 2971 КПК України «Загальні положення спеціального досудового розслідування» акцентовано увагу на проведенні спеціального досудового розслідування у справах щодо розшукуваних осіб. Нагадаємо, що спеціальне досудове розслідування чи спеціальний судовий розгляд передбачає розслідування за відсутності підозрюваного, обвинуваченого та підсудного. Рішення про спеціальне досудове розслідування приймає суд (слідчий суддя) за клопотанням слідчого (прокурора).

Таким чином, зміни, що запроваджуються Законопроектом № 2164 явно спрямовані на обтяження законодавства щодо заочного засудження осіб, які перебувають у розшуку, та в разі встановлення їх місця знаходження на безперечне взяття під варту без права на заставу та без обмеження строку тримання під вартою.