Новини

Статус «єдиника» надаватиметься одразу після реєстрації: новий законопроект

07.10.2019 / 15:30

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 2209 «Про внесення змін до статей 294 та 298 Податкового кодексу України (щодо спрощення започаткування підприємницької діяльності фізичними особами, які планують здійснювати таку діяльність як платники єдиного податку першої або другої групи)».

Документ має на меті зробити більш привабливим започаткування дрібного бізнесу в Україні шляхом суттєвого спрощення, пришвидшення та здешевлення цього процесу. 

Справа в тому, що податкове законодавство забороняє людині зареєструватися фізичною особою — підприємцем і одразу ж (з дня реєстрації підприємцем) розпочати працювати як платник єдиного податку першої або другої групи. А саме, протягом першого календарного місяця підприємець в будь-якому разі перебуває обов’язково на загальній системі оподаткування. Це, на думку авторів нормативного акту, є цілком очевидною технічною прогалиною у податковому законодавстві, яка завдає суттєвої шкоди як інтересам підприємців, так і інтересам держави.

Для виправлення ситуації розроблено даний законопроект, яким

передбачається внести зміни до ст. 298 ПКУ та встановити, що:

1) зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (а не з першого числа наступного місяця, що передбачено чинними зараз нормами);

2) єдиний податок за місяць, у якому відбулася державна реєстрація фізичної особи —підприємця, сплачувати не потрібно (йдеться про першу та другу групи, які сплачують фіксовану суму незалежно від розміру доходу); при цьому з метою уникнення зловживань таке правило пропонується поширювати лише на випадки сплати саме фіксованої суми податку, а не відсотку від доходу (п. 293.4 ст. 293 ПКУ визначено випадки, коли платники єдиного податку першої та другої групи сплачують не фіксовану суму податку, а 15% від доходу).

Запропоновані законопроектом зміни до ст. 298 ПКУ потребують узгодження із чинними нормами ст. 294 ПКУ з тим, щоб податковий (звітній) період для вищезгаданих фізичних осіб — підприємців теж починався з дня їх державної реєстрації (відповідні зміни до ст. 294 передбачені законопроектом).