Новини

У разі невиплати нарахованої зарплати та неперерахування з неї податку застосовується санкція не за ст. 127, а за ст. 126 ПКУ

16.10.2019 / 11:00

Стаття 127 ПКУ встановлює відповідальність за порушення правил нарахування та сплати податків у джерела виплати. Підставою для такої відповідальності є ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.

Таке правопорушення може бути вчинено шляхом бездіяльності та полягати в ненарахуванні, неутриманні та/або несплаті податкового зобов’язання. Крім того, додатково встановлено умови вчинення такого правопорушення: до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.

Відтак положення ст. 127 ПКУ встановлюють міру відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено ст. 126 ПКУ, а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу. Тобто склад порушення передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до чи на момент виплати доходу.

Водночас положення ст. 126 ПКУ застосовується у випадку, коли має місце факт сплати платником податків узгодженої суми грошового зобов’язання, але несвоєчасно, тобто з порушенням строків. При цьому розмір такої санкції прямо залежить від часу затримки такої сплати.

Таким чином, якщо платник податку при виплаті вже нарахованої заробітної плати не здійснив одночасно з такою виплатою перерахування податку до бюджету, то в такому випадку застосовується штраф у порядку ст. 127 ПКУ і розмір такого штрафу залежить від кількості разів допущених таких порушень.

Однак у разі невиплати платником податку вже нарахованої заробітної плати, а також неперерахування з такої заробітної плати до бюджету податку у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду, підлягає застосуванню санкція, передбачена ст. 126 ПКУ, розмір якої прямо залежить від часу затримки такої сплати.

Суд також погодився з висновками судів про неправомірність нарахування штрафу позивачу за правопорушення, передбачене ст. 127 ПКУ, починаючи з 50 %, у той час, коли при першому порушенні повинна застосовуватись з 25 %. Річ у тім, що в ході судового розгляду зазначеної справи податковий орган на підтвердження факту повторності вчинення правопорушення позивачем посилається лише на наявність попереднього акта перевірки. Жодної інформації або доказів про притягнення на підставі цього акта позивача до відповідальності матеріали справи не містять.

/Постанова ВС від 12.09.2019 р. у справі № 806/1537/16/