Новини

ПДВ на комунальні послуги при оренді

25.11.2019 / 13:40

Підприємство — платник ПДВ надає приміщення в оренду. Крім сплати орендних платежів договором оренди передбачено відшкодування орендарем експлуатаційних витрат з теплопостачання, електропостачання, водопостачання. Як правильно виставити рахунок на оплату спожитих орендарем послуг? Розподіл витрат здійснюється відповідно до опалювальної площі, кількості і часу роботи електроприладів, кількості людей, що користуються водопостачанням. Послуги надаються відповідними організаціями постачальниками послуг, які є платниками ПДВ. Як нарахувати ПДВ у рахунку орендарю на відшкодування експлуатаційних витрат — на вартість отриманих послуг з ПДВ, чи на їх вартість без урахування ПДВ?

Установленого нормативними документами порядку виставлення рахунків на відшкодування комунальних послуг немає. Це означає, що можуть бути різні варіанти. Наприклад, можемо міркувати таким чином.

Коли орендодавець виставляє рахунок на відшкодування, перше запитання, яке виникає, — як назвати те, що він виставляє, і в яких одиницях виміру його зазначити?

Орендар відшкодовуватиме орендодавцеві вартість спожитих комунальних послуг. Тобто орендодавець не надає орендареві послуги теплопостачання, електропостачання, водопостачання. Такі послуги надають відповідні комунальні організації орендодавцю, з яким мають бути укладені договори. А орендар користується цими послугами вже як невід’ємною ознакою орендованого ним майна. Причому оскільки плата за оренду майна визначається здебільшого у фіксованій сумі, а вартість комунальних послуг має змінний характер, виникає потреба у поділі плати за оренду на дві частини — власне на орендну плату і відшкодування вартості комунальних послуг.

З огляду на зазначене у рахунку можна вказати, наприклад, «Відшкодування спожитих комунальних послуг за [такий-то] місяць [такого-то] року» одним рядком. До такого рахунку додати розрахунок таких спожитих послуг.

Одиницею виміру може бути «послуга». Кількість — «одна».

Також можна зазначати відшкодування кожного виду послуг в окремому рядку. Наприклад, «Відшкодування спожитих послуг теплопостачання за [такий-то] місяць [такого-то] року» тощо. Одиницю виміру також можна позначати «послуга». Або вказувати ту одиницю виміру, в яких послуги виставляє постачальник комунальних послуг. Варто і до такого рахунку додати розрахунок спожитих послуг.

ПДВ слід нараховувати на суму витрат без урахування ПДВ. Пояснюється це просто.

Усю суму ПДВ за отриманими від постачальника послугами орендодавець відносить до складу податкового кредиту. В будь-якому разі він має на це право за умови наявності зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної постачальника. Таким чином, до витрат орендодавця потрапляє сума послуг без урахування ПДВ. Виставляючи ці витрати до відшкодування орендарю на суму цих витрат як на базу оподаткування (п. 188.1 ст. 188 ПКУ), варто нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ.

Слід зазначити, що операція відшкодування суми комунальних послуг, яку орендодавець виставляє орендарю, підходить під визначення поняття «постачання послуг», наведеного у пп. 14.1.185 ст. 14 ПКУ. А операції платників ПДВ з «постачання послуг», місце постачання яких розташоване на митній території України, є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. «б» п. 185.1 ст. 185 ПКУ).

При цьому крім того, що на суму відшкодованих послуг потрібно скласти і виставити орендарю рахунок (чи акт), необхідно ще скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.

У графі 2 табличної частини такої податкової накладної слід вказати  той опис послуги, який наведено у рахунку (акті). Якщо в рахунку (акті) написано «Відшкодування спожитих послуг…», то те саме зазначається і в податковій накладній.

У графі 3.3 «Код послуги згідно з ДКПП» доречно вказати код 68.20 (Послуги щодо оренди й  експлуатування власної чи взятої у лізинг нерухомості).

Одиниця виміру в графі 4 має відповідати тій, що зазначена в рахунку (акті). Наприклад, «послуга». Втім, зважаючи на те, що в КСПОВО немає такої одиниці обліку, то графа 5 (код відповідно до КСПОВО) не заповнюється (пп. 3 п. 16 Порядку № 1307).

Усі інші графи податкової накладної заповнюються в загальному порядку.

«Гарячі лінії»

Дата: 12 грудня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42