Новини

Ліцензування: новий порядок та підстави притягнення до адмінвідповідальності

06.12.2019 / 11:40
Ліцензування: новий порядок та підстави притягнення до адмінвідповідальності

З 18 грудня 2019 року набуває чинності Закон України від 02.10.2019 р. № 139-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності».

Цим документом змінюються порядок та підстави притягнення до адміністративної відповідальності за порушення, пов’язані з господарською діяльністю без ліцензій, наданням фінансових послуг, торгівлею алкоголем та тютюновими виробами з підробленими акцизними марками чи без таких.

Так, з 18 грудня за торгівлю (оптову, роздрібну, експорт, імпорт) спиртом етиловим, коньячним, плодовим та роздрібну торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами без ліцензії замість ст. 156 Кодексу про адміністративні правопорушення (далі — КупАП) буде застосовуватися частина перша ст. 164 (накладення штрафу від 1000 до 2000 НМДГ (від 17 000 до 34 000 грн) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої).

До того ж суд може не застосовувати конфіскацію товару та виторгу, отриманого від його реалізації (на сьогодні за ст. 156 КУпАП така конфіскація є обов’язковою). 

Наразі відповідно до частини першої ст. 164 КУпАП правопорушники притягуються за здійснення господарської діяльності:

- без ліцензії або інших дозвільних документів;

- з порушенням ліцензійних  умов.

З 18 грудня відповідно до частини першої ст. 164 КУпАП (у новій редакції) за діяльність з порушенням ліцензійних умов відповідальності не буде. Проте вважатиметься порушенням діяльність у період припинення дії ліцензії, якщо законодавством не передбачено умови функціонування суб’єкта господарювання в цей період.

Доповнення ст. 164 присвячено також порушенням ліцензіатом установленого законом строку повідомлення органу ліцензування про зміну відомостей, зазначених у заяві та документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, що тягнуть за собою накладення штрафу від 250 до 500 НМДГ (від 4 250 до 8 500 грн).

Крім того, за невиконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов штраф становитиме від 500 до 1500 НМДГ (від 8 500 до 25 500 грн).

Притягувати до відповідальності за порушення з питань ліцензування за  ст. 164 КупАП, як і зараз, будуть суди на підставі протоколів уповноважених осіб органів ліцензування.

З 18 грудня відповідно до ст. 1668 застосовуватимуться штрафні санкції не тільки за порушення порядку зайняття діяльністю з надання фінансових послуг без набуття статусу фінансової установи чи без ліцензії, але й за порушення порядку надання фінансових послуг юридичними особами, які мають право надавати окремі фінансові послуги без статусу  фінансових установ.